„Pojedynki stulecia” ? kanał TVP Kultura wystartował z nowym programem literackim

13 września 2018


W czwartki późnym wieczorem kanał TVP Kultura zaprasza na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym będą się ścierać życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

W każdym odcinku skonfrontowana zostanie para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, zaś zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie spróbują odpowiedzieć na pytania o ocenę ich postaw i twórczości ze współczesnej perspektywy.

Obchody 100-lecia niepodległości są doskonałą okazją do przyjrzenia się różnym poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości będą przeplatane unikalnymi archiwaliami i animacjami.

Bohaterami pierwszego odcinka programu, który wyemitowano 6 września, byli Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. Twórca monumentalnych, pisanych „ku pokrzepieniu serc” powieści historycznych stanął naprzeciw wrażliwego społecznika, autora pełnej realizmu i naturalizmu prozy. Podróżnik, globtroter i autor reportaży z Afryki i Ameryki Północnej kontra entuzjasta tatrzańskiej przyrody i wczasów nad Bałtykiem. Laureat Nagrody Nobla i reżyser zbiorowej wyobraźni Polaków ? Henryk Sienkiewicz oraz kandydat do Nobla, krytyczny obserwator polskości ? Stefan Żeromski. Polska husaria naprzeciwko szklanych domów. Kmicic w starciu z Baryką.

Kto wygrał ten pojedynek stulecia? O dwóch spojrzeniach na literaturę, Sienkiewiczowskiej mitologizacji historii, z którą dyskutował w swoich utworach i dziennikach m.in. Witold Gombrowicz oraz budzeniu sumień, ostrej krytyce, pokazywaniu prawdy jako przesłaniu twórczości Żeromskiego wypowiadali się: reżyser Krzysztof Zanussi, dr Łukasz Jasina ? historyk, filmoznawca, prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis ? socjolog, Jakub Majmurek ? filmoznawca, publicysta „Krytyki Politycznej”, dr hab. Marcin Napiórkowski ? semiotyk kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Szułdrzyński ? redaktor „Rzeczpospolita Plus Minus”, L.U.C. ? muzyk, tekściarz, producent, Tomasz Grzywaczewski ? reporter, pisarz, podróżnik, dr Adam Ostolski ? socjolog, publicysta, dr Mikołaj Mirowski ? publicysta, historyk z Muzeum Historii Polski oraz Marcel Woźniak ? pisarz, autor biografii Leopolda Tyrmanda.

W kolejnym odcinku, który wyemitowany zostanie 13 września o godz. 23:05 w szranki o rząd dusz Polaków staną Tadeusz Dołęga-Mostowicz i Witold Gombrowicz. Gdy książki jednego rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach, drugi pozostał kompletnie niezrozumiany. Gdy jeden pisał ostre filipiki przeciwko sanacji, drugi zajmował się maskami, gębami i meandrami ludzkiej natury. Gdy jeden zdecydował się ochotniczo zaciągnąć do Wojska Polskiego, drugi wybrał się w emigracyjną podróż.

Czy łączyło ich cokolwiek poza stolikiem w Ziemiańskiej? Koniecznie obejrzyjcie starcie dżentelmenów przedwojennej Warszawy. Zaproszeni do udziału w programie goście wypowiadać się będą o posądzanym o pisanie literatury „dla kucharek” Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu i literackim geniuszu Witolda Gombrowicza.

Bohaterami następnych „Pojedynków stulecia” będą: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand, Karol Wojtyła i Leszek Kołakowski, Władysław Reymont i Antoni Słonimski, Władysław Broniewski i Julian Tuwim, Tadeusz Konwicki i Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Herling?Grudziński i Leon Kruczkowski, Marek Nowakowski i Roman Bratny, Melchior Wańkowicz i Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski, Krzysztof Kamil Baczyński i Zuzanna Ginczanka, Tadeusz Borowski i Zofia Kossak?Szczucka, Stefan Kisielewski i Ryszard Kapuściński, Aleksander Wat i Stanisław Cat?Mackiewicz, Maria Janion i Jarosław Marek Rymkiewicz.

„Pojedynki stulecia” emitowane będą na antenie TVP Kultura w czwartki ok. godz. 22:50. Dostępne odcinki można również oglądać na platformie TVP VOD.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: telewizja