Nowa inscenizacja „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza w poniedziałek w Teatrze Telewizji

8 grudnia 2022

W poniedziałek, 12 grudnia, w TVP1 premierę będzie miała adaptacja telewizyjna powieści poetyckiej Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” w reżyserii Jerzego Machowskiego. Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji.

W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Jak przekonują producenci, teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy.

Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski – umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode.

W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. „Będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób 'zła dobrem zwyciężyć’, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada” – skomentował Machowski.

W spektaklu występują Karol Pocheć w roli Konrada Wallenroda oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska jako Aldona, a także Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Krzysztof Wakuliński (Komtur Królewiecki), Szymon Kuśmider (Komtur Chełmiński) i inni. Premiera na antenie TVP1 w poniedziałek, 12 grudnia, o godz. 21:00.

[am]
fot. K. Szymczuk/mat. prasowe TVP

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr, telewizja