„Koło pióra” ? w marcu rusza nowy program literacki w TVP Kultura

28 lutego 2019


7 marca w TVP Kultura zadebiutuje nowy cotygodniowy program poświęcony literaturze polskiej „Koło pióra”. Gośćmi pierwszego odcinka będą Ałbena Grabowska, autorka „Stulecia Winnych”, oraz nestor polskiej literatury Józef Hen.

Prowadzącym program będzie dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik, który przed laty był jednym z gospodarzy programu „Xięgarnia”. Zapraszać on będzie do studia pisarzy i literaturoznawców, by porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. O jakich autorach będzie mowa? „Współczesnych i dawnych. Żyjących i zmarłych. Wybitnych, ale też tych niekoniecznie genialnych. Jest tylko jeden warunek: muszą być ciekawi. Komu będziemy robić koło pióra? Wszystkim, jednak zawsze z kulturą” ? mówi prowadzący.

W „Koło pióra” pojawi się szeroko rozumiana klasyka, ale też literatura współczesna; autorzy nagradzani na festiwalach literackich i twórcy popularnych bestsellerów; proza awangardowa i eksperymentalna obok kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Ważne rocznice, wznowienia i przekłady będą doskonałą okazją, by na nowo odkryć dzieła, które zapisały się już w historii literatury. W każdym programie najciekawsze fragmenty omawianych książek zostaną zaprezentowane przez znanych polskich aktorów.

W pierwszym odcinku gościem Mariusza Cieślika będzie Ałbena Grabowska, autorka książki „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał serial z Kingą Preis i Janem Wieczorkowskim w rolach głównych. Prowadzący porozmawia też z pisarzem Józefem Henem, znanym nie tylko z poczytnych książek, ale i z ich filmowych adaptacji, takich jak „Krzyż Walecznych” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, czy „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. W drugim odcinku „Koło pióra” pojawi się Jacek Komuda, autor powieści fantasy „Jaksa. Bies idzie za mną”, a aktorka Gabriela Muskała opowie o adaptacji opowiadania Kazimierza Brandysa „Jak być kochaną” wystawionej w warszawskim Teatrze Narodowym.

Pierwszy odcinek „Koło pióra” wyświetlony zostanie w czwartek, 7 marca, o godz. 22:05. Powtórkę zaplanowano na piątek, 8 marca, na godz. 19:25.

fot. i źródło: TVP

Tematy: , , ,

Kategoria: telewizja