Historie zmodernizowanych bibliotek. W TVP Kultura wraca cykl „Eureka Biblioteka!”, a Instytut Książki przygotował zbiór reportaży

1 marca 2023

W sobotę 4 marca na antenę TVP Kultura powraca cykl reportaży „Eureka Biblioteka!”, opowiadających o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pierwsze trzy odcinki serii widzowie mogli obejrzeć w grudniu. Teraz cykl zostanie wyemitowany w całości.

Jak informuje Narodowe Centrum Kultury, które wspólnie z TVP Kultura przygotowało reportaże, „Eureka Biblioteka!” pokazuje współczesne polskie biblioteki jako miejsca oferujące znacznie więcej niż tylko książki. Każdy odcinek opowiada o jednej wybranej książnicy z danego województwa, która została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i wyróżnia się bogatą ofertą wydawniczą i kulturalną.

„Eureka Biblioteka!” ma być również opowieścią o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się też gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty edukacyjno-kulturalne czy spotkania z ludźmi kultury. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi książkomatami do wypożyczania książek oraz wrzutniami do ich zwrotu.

4 marca wraz z prowadzącym Krzysztofem Grzybowskim odwiedzimy Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki. Kolejne z szesnastu odcinków wyświetlane będą co tydzień, w sobotę, o godz. 15:50.

Cykl „Eureka Biblioteka!” nie jest jedynym projektem prezentującym współczesne biblioteki. Instytut Książki przygotował niedawno publikację „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”, na którą złożyło się siedem reportaży z bibliotek zmienionych dzięki działaniom realizowanym w ramach obu edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wydawnictwo prezentuje książnice w gminie Stary Sącz, w Supraślu, Tarnogrodzie, Bieczu, Redzikowie (gm. Słupsk), Grodzisku Mazowieckim, Pobiedziskach i Jarocinie. Każda z nich jest inna i za każdą kryją się historie, które mogą zachęcić zarówno bibliotekarzy, jak i samorządowców do inwestowania w infrastrukturę biblioteczną w swoich regionach.

Autorami tekstów są doświadczeni polscy reporterzy i reporterki, wśród nich m.in. Magdalena Okraska, Wojciech Mucha czy Katarzyna Kachel. Poza reportażami w publikacji znalazły się zdjęcia fotoreportera Szymona Gruchalskiego (patrz powyżej).

Książka dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej na stronie internetowej Instytutu Książki.

[am]
fot. Szymon Gruchalski

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: telewizja