Enki Bilal i Hergé – legendy komiksu w sierpniu w Ale Kino+

8 sierpnia 2012


W drugiej połowie sierpnia kanał Ale Kino+ pokaże dokumenty poświęcone dwóm wybitnym twórcom komiksów – Enkiemu Bilalowi oraz Hergé’owi.

„Enki Bilal: Więcej niż obraz” to filmowy portret jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego komiksu, Enki Bilala. Artysta-wizjoner, który zrewolucjonizował powieść graficzną, opowiada przed kamerą o swojej życiowej drodze, która wiodła z Belgradu do Paryża i dalej, na szczyty świata komiksu, w stronę kina, teatru i sztuki. Enki Bilal, to dziś postać kultowa; w obszarze kultury frankofońskiej, w której komiks ma tradycyjnie bardzo wysoki status, traktowany jest po prostu jako wybitny artysta. Korzenie nowoczesnego komiksu tkwią w popkulturze, ale autor „Trylogii Nikopola” podnosi tę dziedzinę do rangi sztuki wysokiej. Bilal słynie z wykorzystywania eksperymentalnych technik, z łączenia w swoich pracach elementów kolażu, malarstwa, fotografii i rysunku. Równie ważna jest literacka i dramaturgiczna warstwa jego dzieł mających rangę powieści graficznych.

Narratorem wyreżyserowanego przez Glorię Campanę dokumentu jest sam Bilal. To on wprowadza nas w fantastyczne światy swoich opowieści graficznych i – poprzez nie – w swoją biografię. Wraz z artystą odwiedzamy Belgrad, jego rodzinne miasto, w którym urodził się w 1951 roku i z którego jako dziecko wyemigrował z rodziną do Paryża. Bilal opowiada o tym jak odkrywał Francję i jednocześnie komiks. Mówi o swoich fascynacjach kinem, o artystycznych inspiracjach, ale zarazem o tym w jaki sposób realne życie zapładnia jego wyobraźnię. To najciekawszy element filmu; Bilal pokazuje w jaki sposób przekłada zarówno osobiste doświadczenia jak i wydarzenia polityczne na język komiksu. Scenariusze artysty są na ogół tworzone w konwencji science fiction, ale w wyobrażonej rzeczywistości graficznych powieści Bilala odbija się współczesny świat, wstrząsające nim konflikty, wojny, polityczne debaty.

Dokument jest także opowieścią o wszechstronnym twórcy, dla którego komiks jest punktem wyjścia do innych dziedzin sztuki. Od lat 90. artysta zajmuje się kinem, ma na koncie już trzy pełnometrażowe filmy, na czele z wizjonerskim „Immortal” – ekranizacją własnej sagi o Nikopolu. Bilal obecny jest również w teatrze, dla którego projektuje kostiumy i scenografie, pokazuje swoje prace w galeriach, współpracuje przy tworzeniu gier wideo. Artysta inwestuje talent w wiele różnych przedsięwzięć, na wszystkich odciskając oryginalne piętno swojej twórczej strategii, która polega na łączeniu ogromnej wyobraźni z krytyczną obserwacją współczesnego świata.

Premiera dokumentu w niedzielę 19 sierpnia o godz. 19.00.

Dokument Lyndy Seville „Hergé: Twórca Tintina” ma dwóch bohaterów. Pierwszym jest Hergé, kultowy belgijski twórca komiksów, klasyk gatunku. Drugim jest Tintin, postać powołana do życia przez artystę w 1929 roku, jeden z najbardziej sugestywnych komiksowych bohaterów XX wieku.

„Przygody Tintina” to coś więcej niż komiks. Stworzona przez Hergé’a saga jest instytucją współczesnej kultury. Rozpoczęte pod koniec lat 20. XX wieku „Przygody” były kontynuowane przez kilka dekad, rozeszły się w nakładzie przekraczającym 200 milionów egzemplarzy, przetłumaczono je na 60 języków. Na Tintinie wychowały się pokolenia miłośników komiksu.

Dokument przybliża dzieje Tintina, i ściśle z nimi splecioną biografię jego twórcy, Georgesa Remi, publikującego pod pseudonimem Hergé (utworzonym z odwróconych inicjałów jego imienia i nazwiska). To także film o historii Europy XX wieku. Tintin był bowiem dzieckiem wyjątkowo burzliwej epoki. Postać stworzona przez Hergé’a to wścibski dziennikarz, podróżujący po całej plancie, pakujący się ciągle w tarapaty, trafiający na trop coraz to nowych afer. Fenomen popularności komiksowej sagi tkwi w powabie egzotycznych wypraw, w świetnie skrojonych sensacyjnych intrygach; Tintin ucieleśnia marzenia młodych czytelników o życiu pełnym emocji, niebezpieczeństw, ciągłych zmian. W komiksach Hergé’a odbija się jednak również, niczym w zwierciadle, historia polityczna Europy połowy XX wieku. Rosnące w siłę komunizm i faszyzm, II Wojna Światowa, kolonializm, wyścig zbrojeń, międzynarodowe szpiegostwo ? to wszystko jest tłem dla przygód Tintina, bohatera który żyje w realnym świecie i właśnie zakorzenienie w rzeczywistości czyni go tak wiarygodnym. Dokument Lyndy Seville pokazuje również wpływ jaki na kształt komiksów miały poglądy polityczne samego Hergé’a. Pochodzący z belgijskiej prowincji, wychowany w konserwatywnym katolickim środowisku Georges Remi w młodości bliski był kręgom prawicowym; niektórzy oskarżali go wręcz w latach międzywojennych o sympatie faszystowskie i rasizm. Poglądy rysownika zmieniały się zbiegiem czasu pod wpływem historycznych doświadczeń.

Hergé umarł w 1982 roku; świat komiksu wyglądał wówczas zupełnie inaczej niż w latach narodzin Tintina. Na scenie pojawili się inni, nowocześniejsi bohaterowie, zmienił się styl powieści graficznych. A jednak, mimo iż Tintin skończy niedługo sto lat, jego popularność nie słabnie. Niedawno Centrum Pompidou urządziło wielką wystawę poświęconą twórczości Hergé’a. W 2011 Steven Spielberg nakręcił spektakularną ekranizację Tintina. Efekt? Oczywiście wielki sukces, Tintin jest bowiem nieśmiertelny!

Premiera dokumentu w niedzielę 26 sierpnia o godz. 19.00.

Fot. mat. prasowe Ale Kino+

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: telewizja