„Dalgliesh” – premiera serialu kryminalnego opartego na powieściach P.D. James 14 lutego na Epic Drama

11 lutego 2022

W poniedziałek 14 lutego na kanale Epic Drama będzie miała miejsce premiera serialu kryminalnego „Dalgliesh”. W produkcji inspirowanej bestsellerowym cyklem książek autorstwa P.D. James w głównego bohatera, tytułowego inspektora Adama Dalgliesha, wcielił się brytyjski aktor Bertie Carvel.

Akcja „Dalgliesh” rozpoczyna się w Anglii w latach 70. XX wieku. Adam Dalgliesh rozwiązuje zagadki kolejnych niezwykłych morderstw i odkrywa głęboko skrywane tajemnice. Na serię składają się trzy 90-minutowe odcinki.

W pierwszym odcinku, zatytułowanym „Całun dla pielęgniarki”, młode pielęgniarki ze szpitala Nightingale uczą się zajmować chorymi. Kiedy jedna z uczennic zostaje brutalnie zamordowana, Adam Dalgliesh podejmuje się zdemaskowania mordercy. Okazuje się, że zabójca uznał morderstwo za lekarstwo na wszystkie bolączki.

Akcja kolejnego odcinka, „Czarna wieża”, rozgrywa się na wybrzeżu Dorset. To tam, w dziwnym domu dla niepełnosprawnych, toczy się mroczne śledztwo. Opiekuńcza społeczność tego ośrodka okaże się nie tak troskliwa, jak wydaje się na pierwszy rzut oka…

Z kolei w epizodzie „Przedsmak śmierci” dwóch mężczyzn zostaje znalezionych w kałuży krwi w kościele St. Matthews w Paddington. Jeden z nich jest bezdomnym emerytem, a drugi ministrem. Dalgliesh musi dokopać się do wstydliwych, a zarazem niebezpiecznych tajemnic rodzinnych, by móc doprowadzić mordercę przed oblicze sprawiedliwości.

Twórczynią scenariusza jest scenarzystka i dramatopisarka Helen Edmundson. Pierwszy odcinek wyreżyserowała nominowana do nagrody BAFTA reżyserka filmowa i telewizyjna Jill Robertson. Oprócz Bertiego Carvela w rolach głównych w serialu występują również Jeremy Irvine jako DS Charles Masterson i Carlyss Peer Miskin jako DS Kate, a gościnnie zobaczymy Natashę Little i Stevena Mackintosha.

„Dalgliesh” nie jest pierwszą adaptacją dzieł P.D. James. Wiele z jej książek zostało już wcześniej przeniesionych na telewizyjne ekrany, a w rolę inspektora wcielali się kolejno Roy Marsden i Martin Shaw. Na uwagę zasługuje również filmowa adaptacja jednej z powieści, zatytułowana „Ludzkie dzieci”, w reżyserii Alfonso Cuaróna z Clive’em Ovenem, Julianne Moore i Michaelem Cainem w rolach głównych.

Serial „Dalgliesh” będzie miał premierę w poniedziałek 14 lutego o godz. 21:30 na Epic Drama. Emisja kolejnych dwóch odcinków – w poniedziałki, 21 i 28 lutego, o tej samej porze.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film, telewizja