Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek stworzyli wspólnie radiowy serial kryminalny. „Niech to usłyszą” od 26 września w Radiu Zet

19 września 2022

Po „Skowycie” Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek ponownie połączyli siły, by napisać serial dźwiękowy. Tym razem jest to historia stworzona i wyprodukowana dla Radia Zet. W produkcję zaangażowano plejadę polskich gwiazd, m.in. Mateusza Damięckiego, Karolinę Gorczycę, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Makłowicza czy Margaret. Pierwszy z 40 odcinków usłyszymy na antenie rozgłośni 26 września.

„Niech to usłyszą” to pierwszy radiowy serial kryminalny napisany specjalnie dla Radia Zet. Co ma wspólnego nierozwiązana zbrodnia sprzed lat z porwaniem znanej piosenkarki Maggie (w tej roli Margaret) i Radiem Zet? To ma wyjaśnić dziennikarskie śledztwo, w którym nie zabraknie nagłych zwrotów akcji, trudnych decyzji i skrywanych tajemnic.

Na pomysł serialu, którego akcja rozgrywałaby się w rozgłośni, wpadła Katarzyna Wziątek z Radia Zet. Po omówieniu go z szefostwem stacji, z propozycją zwróciła się do Wojciecha Chmielarza. „Od początku czułem, że to może być fajny projekt, bo jednak serial radiowy, dla takiej anteny, to jest coś, co się bardzo rzadko zdarza (jeśli w ogóle). Ale też od początku wiedziałem, że potrzebuję do tego Kuby. Bo po pierwsze, to świetny pisarz, z którym doskonale mi się pracuje, bo po drugie, on czuje audio. Rozumie, że nagrywanie słuchowiska, to coś innego niż pisanie książki. Widziałem to przy 'Skowycie’. Widziałem, to tutaj” – wyjaśnia Chmielarz na swoim profilu na Facebooku.

„Już sama opcja pracy z Wojtkiem, z którym pracuje mi się fantastycznie, byłaby wystarczającym powodem, by się za to wziąć” – komentuje Ćwiek. „Siedemnaście lat pracuję w tej branży i zawsze myślałem, że pisanie to samotna droga. Ale te godziny na telefonach, wymiany dziesiątek wiadomości, spotkania i pełna ekscytacja za każdym razem, gdy pojawia się jakiś nowy szalony pomysł, nowy zwrot, to jest coś niepowtarzalnego. To trochę jak granie wspólnego koncertu i obserwowanie ulubionego artysty podczas próby, podglądanie jego sztuczek, zagrań. 'A więc tak to robisz, sprytne’. Lekcja cenniejsza jeszcze niż przy 'Skowycie’, bo teraz mogłem zobaczyć, jak najlepszy polski autor kryminalny bierze się do rozpracowywania zagadek” – dodaje.

Obaj autorzy podkreślają, że początkowo obawiali się, że rozgłośni będzie chodziło o reklamą swojej marki, w której kryminał będzie pełnił jedynie funkcję tła, ale szybko przekonali się, że ma to być pełnokrwista opowieść, tyle że z akcją osadzoną w Radiu Zet.

W serialu występuje gwiazdorska obsada. Na antenie usłyszymy m.in.: Jarosława Boberka, Mateusza Damięckiego, Bartosza Gelnera, Karolinę Gorczycę, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Makłowicza i Krystiana Pestę. Pojawią się również dziennikarze znani z Radia Zet, a gościnnie zagra Doda. Za reżyserię i produkcję odpowiadał Krzysztof Czeczot i agencja Make It. Aktor wystąpił również w roli narratora.

„Dawno nie było w Radiu Zet tak oryginalnego i dużego projektu programowo-promocyjnego. Udało nam się stworzyć coś zupełnie nowego i wyjątkowego. W produkcję zaangażowaliśmy najlepszych aktorów, producentów, ale też dziennikarzy znanych z naszej anteny. Radio Zet odgrywa w naszym serialu bardzo istotną rolę i jest miejscem toczącej się akcji. Fikcję przeplatamy z rzeczywistością. Chcemy też angażować naszych słuchaczy, dlatego wokół serialu przygotowujemy szereg aktywności z kryminalną akcją w tle. Będzie można m.in. wpłynąć na fabułę serialu, ale również zagrać jedną z epizodycznych ról. Jestem przekonany, że serial stanie się doskonałą formą rozrywki nie tylko dla fanów kryminałów” – powiedział Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia Zet.

40-odcinkowy serial „Niech to usłyszą” będzie emitowany od poniedziałku do piątku o godz. 22:30. Premiera pierwszego epizodu już 26 września. Serial będzie również dostępny na stronie Radiozet.pl oraz na platformie Empik Go w formie 8-odcinkowej serii (nowe epizody co sobotę).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji wyreżyserowany przez Miłosza Sakowskiego. Zagrali w nim aktorzy występujący w serialu audio.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio