banner ad

Waglewski, Mozil, Koteluk, AbraDab, Zalewski i inni zaśpiewają wiersze Zbigniewa Herberta w radiowej Trójce. Będzie też płyta!

18 grudnia 2018


Z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta Program 3 Polskiego Radia przygotował wyjątkowy koncert. W sobotę 22 grudnia w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpią znakomici artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne: AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs, Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski, a w ich wykonaniu usłyszymy utwory skomponowane do wiersze poety. Wejściówki na wydarzenie można zdobyć na antenie Trójki.

Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury przygotowały program specjalnego koncertu, do którego zaprosiły wykonawców młodego i średniego pokolenia. „Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle 'odrobili’ zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta” ? mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia.

Zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie „Herbert 3.0” przyjęli: AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs (The Dumplings), Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski. Przyjacielem wydarzenia jest Paweł „Pablopavo” Sołtys, a artystycznym opiekunem przedsięwzięcia Miłosz Wośko ? kompozytor i producent, który czuwał nad spójnością aranżacyjną projektu. Z kolei akompaniament zapewnią: pięcioosobowy zespół muzyczny, kameralna orkiestra smyczkowa złożona z muzyków orkiestry Aukso (12 osób) oraz czteroosobowa sekcja dęta.

„Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej ? ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by ? zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów ? odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence” ? wyjaśnia Miłosz Wośko. „Wybór artystów też nie jest przypadkowy. Zaprosiliśmy solistów, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i w większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta” ? dodaje opiekun muzyczny wydarzenia.

Wydarzenie, z udziałem publiczności, odbędzie się w sobotę 22 grudnia w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Koncert wyemitowany zostanie na antenie radiowej Trójki tego samego dnia o godz. 20.05, a także zostanie zarejestrowany i wydany na płycie.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: radio, wydarzenia