Słuchowisko „Trzy siostry” na podstawie dramatu Antoniego Czechowa w niedzielę w radiowej Dwójce

13 marca 2019


Program 2 Polskiego Radia kontynuuje nowy cykl słuchowisk pt. „Europa po polsku”. W jego ramach, na deskach stołecznej sceny, prezentowane są klasyczne dzieła literatury europejskiej w przekładach na język polski. Kolejna transmisja na antenie radiowej Dwójki już w najbliższą niedzielę ? będą to „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reżyserii Tomasza Mana.

Radiowa Dwójka zainaugurowała w lutym nowy cykl „Europa po polsku” ? są to słuchowiska realizowane we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W ramach tej inicjatywy prezentowane są istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. „Rozpoczęliśmy 'Faustem’ Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka, a teraz pora na 'Trzy siostry’ Czechowa w nowej odsłonie” ? mówi Małgorzata Szymankiewicz, kierowniczka redakcji literackiej radiowej Dwójki.

„Trzy siostry” to jedna z najważniejszych sztuk rosyjskiego pisarza i dramaturga. Jest to historia tytułowych sióstr, urodzonych w stolicy, które utknęły z powodów rodzinnych w prowincjonalnym miasteczku. Marzą o powrocie do Moskwy, która w dramacie jest synonimem innego życia, które nie jest ich udziałem.

Antoni Czechow, z wykształcenia lekarz, mimo wyraźnego zainteresowania teatrem, swoją karierę dramaturgiczną rozpoczął dość późno ? od premiery „Mewy” (1898) w słynnym Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT), kierowanym przez wizjonera i reformatora europejskiej sztuki teatralnej, Konstantina Stanisławskiego. „Trzy siostry” zostały napisane na zamówienie MChAT-u i są dość charakterystyczne dla nowej dramaturgii stworzonej przez Czechowa ? nie ma jasno zarysowanej osi dramaturgicznej, bohaterowie raczej monologują obok siebie, niż rozmawiają ze sobą. Wielką rolę odgrywają także pauzy, które wyznaczają rytm sztuki. Reżyser słuchowiska, Tomasz Man, ma jednak szczególny pomysł na ten spektakl: „Wydaje mi się, że Czechow za często jest grany za wolno. Choć w tekście 'Sióstr’ jest około sześćdziesięciu pauz, uważam, że bohaterowie siedzą na bombie, więc ja słyszę ten tekst w szybszym tempie”.

W obsadzie słuchowiska znaleźli się: Adam Biedrzycki (jako Andriej Prozorow), Katarzyna Strączek (Olga), Alicja Karluk (Masza), Hanna Skarga (Irina), Barbara Kurzaj (Natalia ? narzeczona Andrieja, później żona), Adam Cywka (Fiodor Kułygin, nauczyciel gimnazjum, mąż Maszy), Piotr Bajtlik (Aleksandr Wierszynin, podpułkownik, dowódca baterii), Jerzy Schejbal (Nikołaj Tuzenbach, baron, porucznik), Mirosław Zbrojewicz (Wasilij Solony, sztabskapitan) i Grażyna Barszczewska (Anfisa, niańka). Za muzykę odpowiada Marek Otwinowski, za realizację akustyczną ? Andrzej Brzoska.

Transmisja słuchowiska „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w nowym przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej na antenie radiowej Dwójki w niedzielę 17 marca o godz. 16:00. Transmisję wideo będzie można oglądać na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Emisję spektaklu poprzedzi audycja Małgorzaty Szymankiewicz „O wszystkim z kulturą” (środa, 13 marca, godz. 17:30), w której o dramaturgii Antoniego Czechowa będą mówić historyk teatru prof. Barbara Osterloff i tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Na zdjęciu reżyser Tomasz Man oraz aktorki Alicja Karluk i Katarzyna Strączek w trakcie próby czytanej do „Trzech sióstr”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska