Słuchowisko na podstawie „Sonetów krymskich” z muzyką Jacaszka w niedzielę w radiowej Dwójce

27 maja 2022

W najbliższą niedzielę 29 maja na antenie Programu 2 Polskiego Radia odbędzie się premiera słuchowiska „Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży” na podstawie słynnego cyklu wierszy Adama Mickiewicza. W obsadzie znaleźli się Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Wakuliński i Justyna Kowalska. Muzykę do spektaklu dźwiękowego napisał Jacaszek.

Scenariusz słuchowiska wiernie odzwierciedla cykl poetycki, a co za tym idzie przebieg podróży młodego Adama Mickiewicza, który latem i jesienią 1825 roku wybrał się ze swoimi towarzyszami na Krym. Radiowa adaptacja w warstwie dźwiękowej nawiązuje do bogatej kultury tatarskiej, obecnej na Półwyspie Krymskim, ale i do drugiego wątku tematycznego sonetów – tęsknoty za ojczyzną, za Litwą, która pobrzmiewa w niemal każdym tekście cyklu.

Radiowej adaptacji i reżyserii słuchowiska podjął się Dariusz Błaszczyk – reżyser wielokrotnie nagradzany za swoje radiowe produkcje. „Kanwą całej tej historii jest niby-zesłanie Mickiewicza, on oczywiście nie mógł wrócić na Litwę, tam są momenty nostalgiczne. Ale jest też bardzo wiele chłonięcia egzotyki, kultury orientu, która wtedy była bardzo modna w Europie. To mnie bardzo zainspirowało” – mówił w radiowej Dwójce reżyser.

Za muzykę odpowiada Jacaszek – artysta dźwiękowy, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, który podejmuje rozmaite motywy muzyczne i dźwiękowe składające się na złożony obraz tej poetyckiej podróży.

„Od razu sobie wyobraziłem, że w związku z tym, że 'Sonety krymskie’, a 'Stepy akermańskie’ w szczególności, były już na tyle sposobów przerabiane, nawet w 'Tytusie Romku i A’Tomku’ i 'Dniu świra’, to sobie pomyślałem, że to jest jakaś szansa na pewną swobodę i fajnie by było, żeby poza poezją pojawiły się tam pewne pejzaże. No i jeśli chodzi o pejzaże dźwiękowe, to od razu mi przyszedł do głowy Michał Jacaszek” – wyjaśniał Dariusz Błaszczyk.

W słuchowisku występującą: Krzysztof Kwiatkowski (Pielgrzym), Krzysztof Wakuliński (Mirza), Justyna Kowalska (Ona), Arina Piskovskaya (głos ukraiński) i Nedim Usejnow (głos tatarski).

Emisja „Sonet krymskich. Poetyckiego dziennika podróży” zapowiedziana jest na niedzielę, 29 maja, o godz. 19:00 na antenie Dwójki. Poniżej możecie zobaczyć krótki reportaż z planu słuchowiska, w którym znalazły się fragmenty przygotowywanego materiału.

[am]
fot. Dwójka – Program 2 Polskiego Radia/YouTube

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska