Słuchowisko „Dejanira” Antoniego Libery według Sofoklesa w niedzielę na Scenie Teatralnej Tro?jki

23 marca 2019


Grecki dramatopisarz Sofokles jako autor oryginalnego tekstu, Antoni Libera jako tłumacz, adaptator i reżyser spektaklu, natomiast w obsadzie m.in. Halina Łabonarska i Mariusz Bonaszewski ? to wszystko sprawia, że marcowa premiera na Scenie Teatralnej Trójki zapowiada się znakomicie. „Dejanira” emitowana będzie w Programie 3 Polskiego Radia w niedzielę 24 marca.

„Premiera na Scenie Teatralnej Trójki w tym miesiącu będzie szczególna. Po raz pierwszy, a na pewno pierwszy raz w XXI wieku, Teatr Polskiego Radia zrealizował dla nas adaptację tekstu klasycznego. Autorem spolszczenia tragedii Sofoklesa pod tytułem 'Trachinki’, adaptacji tego tekstu oraz reżyserem słuchowiska jest Antoni Libera ? tłumacz m.in. wszystkich dramatów Samuela Becketta, Szekspira i Kawafisa, badacz literatury, a także autor słynnej powieści 'Madame'” ? zapowiada Barbara Marcinik z radiowej Trójki.

Libera ostatnio pracował nad spolszczeniem wszystkich siedmiu tragedii Sofoklesa, które ocalały z jego ogromnego dorobku. Zostały one opublikowane w dwóch tomach. Pierwszy zawiera „trylogię tebańską”, drugi ? „cykl trojański” oraz „Trachinki” właśnie. Ta sztuka, ostatnia w drugim tomie, nigdy w Polsce nie była wystawiona, a opowiada ona historię śmierci Herosa ? Heraklesa. Antoni Libera przybliża nam tę historię, adaptując „Trachinki” i czyniąc zarazem główną bohaterką żonę Heraklesa ? Dejanirę (stąd tytuł słuchowiska).

„Fakt, że zaprezentujemy sztukę antyczną wiąże się z faktem kolejnym ? po raz pierwszy od lat bohaterowie premiery na Scenie Teatralnej Trójki będą mówili wierszem (jedenastozgłoskowcem). To może wywołać 'efekt obcości’ u słuchaczy. Dlatego tak ważna będzie tym razem poprzedzająca premierę rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska” ? dodaje Barbara Marcinik.

„Dejanira” według „Trachinek” Sofoklesa w tłumaczeniu, adaptacji i reżyserii Antoniego Libery zaprezentowana zostanie w radiowej Trójce w niedzielę 24 marca o godz. 20:05.

Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska; za opracowanie muzyczne ? Piotr Moss. W obsadzie znaleźli się: Halina Łabonarska ? Dejanira, Magdalena Smalara ? Piastunka, Łukasz Lewandowski ? Hyllos, Jarosław Gajewski ? Posłaniec, Mariusz Bonaszewski ? Lichas, Marta Kurzak i Monika Kwiatkowska ? chór.

Na zdjęciu: Antoni Libera w studiu radiowej Trójki.

Tematy: , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska