banner ad

Radiowa premiera słuchowiska „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” według Gombrowicza na antenie Trójki

13 czerwca 2019


Podczas niedawnego Festiwalu „Dwa Teatry ? Sopot 2019” odbyła się premiera ? w formie próby czytanej ? „Tancerza mecenasa Kraykowskiego” na podstawie dwóch młodzieńczych opowiadań Witolda Gombrowicza. Słuchowisko zaprezentowane na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zostało zarejestrowane, dzięki czemu będzie je można usłyszeć w radiowej Trójce. Emisja w najbliższą niedzielę 16 czerwca.

24 lipca minie 50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Program 3 Polskiego Radia upamiętnił tę datę podczas Festiwalu „Dwa Teatry ? Sopot 2019”, gdzie przygotował słuchowisko na podstawie dwóch opowiadań: „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” oraz „Dziewictwo” ? pochodzących z debiutanckiego tomu Gombrowicza pod tytułem „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. W obsadzie tej premierowej realizacji znaleźli się m.in. Przemysław Bluszcz i Andrzej Mastalerz.

„Nikt w rodzinie nie wie, że pisze. Wszystko skrupulatnie chowa przed wzrokiem postronnych. Kiedy w 1933 roku wychodzi jego tom opowiadań 'Pamiętnik z okresu dojrzewania’, ma 29 lat (?) cztery lata wypełnia mu pozorowanie przed ojcem pracy na aplikacji sądowej w prawie karnym (?) Czasem pod ławkami sądowymi podczas przydługich sesji, ale też w pokoju przy Służewskiej 3, powoli powstaje 'Tancerz mecenasa Kraykowskiego’ ? pierwsze opowiadanie, które wyda mu się dobre, które uzna za literaturę (?) Po pracy nad tekstami zawsze skrzętnie chowa kartki w szufladzie pod kluczem, bo jest 'wstydliwy na punkcie swojej początkującej literatury’ (?) Z czasem dochodzą jeszcze trzy opowiadania: 'Krótki pamiętnik Jakuba Czarnieckiego’, 'Dziewictwo’, 'Zbrodnia z premedytacją’. Zauważa, że są 'śmielsze pod względem techniki’ i że bardziej odrywają się od rzeczywistości. Zdaje sobie sprawę, że wyszło mu coś innego od tego, co publikuje się w Polsce” ? czytamy w książce „Gombrowicz. Ja, Geniusz” autorstwa Klementyny Suchanow.

Zrealizowanie słuchowiska powierzono wielokrotnemu laureatowi Festiwalu „Dwa Teatry”, autorowi i reżyserowi od lat tworzącemu dla Sceny Teatralnej Trójki ? Tomaszowi Manowi, a muzyka do słuchowiska była tworzona na żywo. Kompozytorem zaproszonym przez reżysera jest Piotr Salaber ? także od lat współpracujący z Teatrem Polskiego Radia i Trójką. W obsadzie znaleźli się: Przemysław Bluszcz (Tancerz/Narzeczony), Olga Sarzyńska (Dziewczyna), Andrzej Mastalerz (Mecenas/Ojciec), Łukasz Lewandowski (Narrator). Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska. Opieka redakcyjna ? Barbara Marcinik.

Premiera odbyła się 25 maja na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże. Słuchowisko miało charakter próby czytanej i zostało zarejestrowane. Emisja w Programie 3 Polskiego Radia zapowiedziana jest na niedzielę 16 czerwca na godz. 20:05.

Na zdjęciu: Przemysław Bluszcz podczas nagrania w Polskim Radiu.

Tematy: , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska