Radiowa Dwójka upamiętnia w tym tygodniu Josifa Brodskiego

27 stycznia 2016

 
Z okazji przypadającej 28 stycznia 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego Program 2 Polskiego Radia, w cyklu „To się czyta”, przedstawi w tym tygodniu obszerny esej w przekładzie Anny Kołyszko, pochodzący ze wznowionego ostatnio przez wydawnictwo Znak legendarnego tomu rosyjskiego noblisty „Pochwała nudy”. Dwójka przygotowała również specjalny serwis dedykowany Brodskiemu, w którym znajdą się archiwalia dotyczące jego osoby i twórczości.

W czwartek i piątek o godz. 9.45 na antenie Dwójki Mariusz Benoit przeczyta esej Josifa Brodskiego „Stan zwany wygnaniem, czyli wyrwijmy kotwę z dna”.

pochwala-nudy„Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania 'Pochwały nudy’ rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton. Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (…) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć. (…) Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu ? choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (?) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy” ? napisała w przedmowie „Pochwały nudy” Irena Grudzińska-Gross.

W niedzielę 31 stycznia o godz. 21.30 Dwójka zaprasza na specjalną audycję zatytułowaną „Cieniowi Josifa Brodskiego”. O swoich spotkaniach z pisarzem, o fascynacji jego twórczością, a także o wędrówce do miejsc związanych z biografią Josifa Brodskiego opowiedzą: Julia Hartwig, prof. Irena Grudzińska-Gross, Jerzy Illg, Andrzej Mietkowski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Ryszard Krynicki i Adam Szczuciński. Poeci przeczytają swoje wiersze dedykowane pamięci Josifa Brodskiego, będzie można również usłyszeć głos bohatera audycji czytającego swoje utwory, pochodzący z nagrań archiwalnych.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowała Dwójka, aby uczcić rocznicę śmierci noblisty. W czwartek 28 stycznia 2016 roku wystartuje specjalny serwis dedykowany Brodskiemu. Wśród obszernych materiałów archiwalnych składających się z dokumentów, fotografii i wywiadów filmowych, użytkownicy znajdą również unikatowe nagrania z udziałem poety.

Serwis Brodski.PolskieRadio otwiera słynna „Wielka elegia dla Johna Donne’a” w recytacji samego autora. W specjalnym wywiadzie o wieloletniej przyjaźni z Josifem Brodskim opowiada Adam Zagajewski, przypominając pierwsze spotkanie z rosyjskim poetą, jego sentyment do Polski, a także dwa pogrzeby: pierwszy w Nowym Jorku i drugi w Wenecji. Na stronie znajdzie się również wiele materiałów, w których życie i twórczość Josifa Brodskiego komentują m.in.: Czesław Miłosz, Julia Hartwig, Barbara Toruńczyk, Wiktor Woroszylski, Adam Pomorski. Wyjątkowym elementem serwisu są nagrania z udziałem Josifa Brodskiego, wśród nich m.in. mowa, jaką poeta wygłosił podczas uroczystości wręczania mu Literackiej Nagrody Nobla w 1987 roku.

Josif Brodski urodził się 24 maja 1940 roku w Leningradzie. W wieku piętnastu lat rzucił szkołę i poszedł do pracy. Był frezerem w fabryce, pracownikiem szpitalnej kostnicy, palaczem w kotłowni, geologiem. Jednocześnie rozpoczął intensywne samokształcenie ? uczył się m.in. języków polskiego i angielskiego. Wiersze zaczął pisać jeszcze przed dwudziestym rokiem życia. Na początku lat 60. miał już ugruntowaną pozycję zdolnego, oryginalnego twórcy, a przy tym ? będzie to jeden z jego rysów charakterystycznych ? „szamańskiego” recytatora własnych wierszy. Anna Achmatowa, którą poznał przez Jewgienija Rejna w 1961 roku, uważała go za najlepszego poetę młodego pokolenia. W 1964 roku władze oskarżyły go o pasożytniczy tryb życia, za co został skazany na pięć lat robót na zesłaniu. Pozbawiony obywatelstwa wyjechał z ZSRR w czerwcu 1972 roku i nigdy już nie wrócił do ojczyzny. Poeta zmarł 28 stycznia 1996 roku w swoim mieszkaniu na Brooklynie. Został pochowany na wyspie San Michele w Wenecji ? mieście, które rokrocznie zimą odwiedzał i któremu poświęcił piękny esej „Znak wodny”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio