Premierowe słuchowisko i specjalne audycje w radiowej Dwójce w 7. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza

22 kwietnia 2021

24 kwietnia przypada 7. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. By upamiętnić życie i twórczość tego wybitnego poety, dramaturga i scenarzysty, Program 2 Polskiego Radia przygotował na nadchodzący weekend audycje specjalne oraz spektakle na podstawie dzieł artysty – w tym premierową adaptację „Pułapki”, w której wystąpią m.in. Piotr Bajtlik i Marian Opania (na zdjęciu).

Już od czwartku 22 kwietnia Dwójka emituje codziennie o godz. 19:15 w premierowej odsłonie cyklu „Książka do słuchania” fragmenty „Opowiadań” Tadeusza Różewicza w interpretacji Adama Ferencego. „Krytyka chce raz ze mnie zrobić dramaturga, kiedy indziej poetę lub prozaika. A ja jestem po prostu pisarzem, który uprawia różne gatunki” – mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Różewicz, pytany o swoją twórczość. Tę różnorodność tematyczną i formalną doskonale widać w jego pisanych w ciągu niemal pół wieku „Opowiadaniach”. Różewicz jako prozaik – podobnie jak w całej swoje twórczości – ukazuje swych bohaterów uwikłanych w historię, życie społeczne i skomplikowane relacje rodzinno-osobiste. Jednak „Opowiadania” to także znakomite gawędy i wspomnienia z czasów dzieciństwa, złośliwe i dowcipne portrety twórców ze środowiska literackiego oraz czasem wesołe, czasem smutne, czasem pełne refleksji obserwacje rzeczywistości we wszystkich jej przejawach.

W sobotę 24 kwietnia o godz. 19:30 w „Wieczorze ze słuchowiskiem” Dwójka przypomni „Recycling” według poematu Różewicza, nagrodzony Grand Prix VII Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Spektakl dźwiękowy w reżyserii Waldemara Modestowicza to próba odpowiedzi na pytanie filozofów i zwykłych ludzi: skąd bierze się zło? Różewicz daje odpowiedź bardzo pesymistyczną i dla człowieka nieprzyjemną. W „Recyclingu” wystąpili Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Benoit, Adam Woronowicz, Anna Chodakowska i Dorota Landowska.

W niedzielę 25 kwietnia o godz. 19:00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia odbędzie się premiera słuchowiska „Pułapka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. Napisany w 1979 roku tekst nawiązuje w swej treści do życiorysu jednego z najważniejszych twórców XX wieku – Franza Kafki. W interpretacji Ewy Małecki to historia Franza, literata w średnim wieku, który próbuje zmierzyć się z przeszłością i uwolnić od wpływów ojca. Wraz z bohaterem wędrujemy przez labirynt jego myśli, obaw, wspomnień i pragnień poszukując rozwiązania narastających problemów, ucieczki od doskwierającej rzeczywistości oraz obrazów podsuwanych przez udręczoną pamięć. Sztuka Różewicza to psychologiczne studium doświadczenia artysty i próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób cierpienie, trauma, neuroza stają się punktem wyjścia do stworzenia dzieła sztuki. W obsadzie słuchowiska znaleźli się Piotr Bajtlik (Franz), Marian Opania (Ojciec), Łukasz Lewandowski (Maks) i Kuba Strach (Duszyczka).

Na Różewiczowski weekend Program 2 Polskiego Radia przygotował również dwie audycje publicystyczne poświęcone artyście. W piątek 23 kwietnia o 21:30 w „Rozmowach po zmroku: Strefa literatury” audycja Doroty Gacek pt. „Tadeusz Różewicz o byciu poetą”, omawiająca stosunek Różewicza do tego, co to znaczy być poetą, do powstawania i formy istnienia wierszy, inspiracji poetyckich, miejsca poezji we współczesnym świecie.

Natomiast w sobotę 24 kwietnia o 15:00 czeka nas okolicznościowe wydanie audycji „Dwie do setki”. „Tadeusza Różewicza wspomni jego wnuczka, Julia – bohemistka i wydawczyni. Spotkamy się także z Krzysztofem Zygmą i Jolantą Dąbrowską z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomsku – instytucji, która od wielu lat organizuje Różewicz Open Festival. Będziemy mieli szansę porozmawiać o tym, co znajdzie się w programie wydarzenia w Roku Różewicza, ale także przywołać młodość poety i jego braci – Janusza i Stanisława, o których pamięć także pielęgnuje ta interdyscyplinarna impreza – mówi Paweł Siwek, autor audycji. Natomiast prof. Barbara Osterloff opowie o rewolucji w teatrze, którą wywołał autor „Kartoteki”, a poeta Tadeusz Dąbrowski – uznawany za kontynuatora poezji Różewicza – o tym, za co wielbi poezję jednego z patronów roku 2021.

[am]
fot. Wojciech Kusiński

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: radio