banner ad

Premiera słuchowiska „Mały bies” na podstawie powieści Fiodora Sołoguba w niedzielę w radiowej Dwójce

17 grudnia 2020

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższą niedzielę 20 grudnia na premierę słuchowiska „Mały bies” według powieści Fiodora Sołoguba w przekładzie Rene Śliwowskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider i Włodzimierz Press.

Bohaterem słuchowiska „Mały bies” jest Ardalion Pieriedonow (w tej roli widoczny na zdjęciu Grzegorz Małecki) – nauczyciel gimnazjalny pracujący w prowincjonalnej szkole w Rosji. Jest on postacią do cna okrutną i złą, jego motywacje są wyłącznie egoistyczne, a z czasem wręcz sadystyczne. Obdarzony zaufaniem zwierzchników i otoczenia, w rzeczywistości to pastwiący się nad uczniami zbrodniarz i maniak.

W tej mrocznej opowieści Sołoguba, nawiązującej do „Biesów” Dostojewskiego, świat rosyjskiej prowincji z czasów schyłku carskiego imperium staje się metaforą całego państwa, by nie powiedzieć: świata. Społeczność małego miasteczka nie tyle zderza się z postawą Pieriedonowa, ale towarzyszy mu w nieludzkim zachowaniu. Cały przedstawiony świat jest zły, co współgra z negatywną wizją ludzkości, której hołdował autor, Fiodor Sołogub – czołowy przedstawiciel rosyjskiego dekadentyzmu przełomu XIX i XX wieku. Co da się ochronić z tego świata? Czy cokolwiek?

Odpowiedź słuchacze znajdą w słuchowisku w reżyserii Przemysława Ostrowskiego, dla którego „Mały bies” jest pracą dyplomową w ramach Kursu Reżyserii Radiowej, prowadzonego przez Teatr Polskiego Radia i Szkołę Wajdy.

Premiera słuchowiska w radiowej Dwójce zapowiedziana jest na niedzielę 20 grudnia na godz. 19:00. Wznowienie powieści Sołoguba ukazało się kilka lat temu w księgarniach nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

[am]
fot. Polskie Radio

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska