banner ad

Polskie Radio wspiera akcję #zostańwdomu i prezentuje liczne książki w interpretacji wybitnych aktorów

23 marca 2020


Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje książek polskich i zagranicznych autorów ? to wszystko przygotowało Polskie Radia, które wspiera akcję #zostańwdomu i poszerza swoją ofertę kulturalną.

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10:35 „Kapitana Nemo ? władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne?a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie znaleźli się: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski.

26 marca minie 125 lat od druku w prasie pierwszego odcinka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza ? z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21:45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

W radiowej Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta ? premierowo ? „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11:00). Fragment tego obiecującego debiutu znajdziecie też w czytelni na naszej stronie. Z kolei od 30 marca do 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego ? jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia ? codziennie o godz. 15:00).

Z kolei w stałym cyklu „Książka do słuchania” do 3 kwietnia trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka w interpretacji Wiktora Zborowskiego. Potem, od 6 kwietnia, Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskim wykonaniu Marka Kondrata (na zdjęciu), który ? po latach nieobecności w radiu ? dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza oraz Małgorzaty.

23 marca radiowa Trójka rozpoczyna prezentację w odcinkach powieści dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13:45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.

Również od 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20:50) można będzie wysłuchać „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. Za wykonanie odpowiadają młodzi aktorzy ? Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach ? w roli Seweryna Baryki ? wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a reżyserię dźwięku powierzono Andrzejowi Brzosce.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10:30; czyta nie kto inny, jak Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11:45; czytają aktorzy Teatru Narodowego ? Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

fot. Polskie Radio

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: radio