Paweł Huelle czyta przedpremierowo w radiowej Trójce swoje opowiadania z nowego zbioru „Talita”

20 stycznia 2020


Od poniedziałku 20 stycznia w Programie Trzecim Polskiego Radia Paweł Huelle będzie czytał przedpremierowo swoje opowiadania z nowego zbioru „Talita”. Emisja w każdy roboczy dzień tygodnia około godz. 11:45.

Paweł Huelle jest autorem powieści, scenariuszy, sztuk, wierszy i esejów, ale od lat także pracuje nad trudną formą opowiadania. Pracuje wolno, ale skutecznie, skoro w ciągu ponad trzydziestu lat powstały trzy ich tomy: „Opowiadania na czas przeprowadzki” (1991), „Pierwsza miłość i inne opowiadania” (1996) oraz „Opowieści chłodnego morza” (2008). Obecnie pisarz przygotowuje tom czwarty, pod tytułem „Talita”. I właśnie fragmenty tego zbioru będzie można usłyszeć przedpremierowo w radiowej Trójce, a przeczyta je sam autor.

„Możemy uznać, że Paweł Huelle jest 'naszym’ autorem. To właśnie jego powieść 'Mercedes Benz’ otwierała w XXI wieku w Trójce listę prozy przedstawianej w wersji dźwiękowej (2001). Od prawie 20 lat prezentujemy fragmenty jego kolejnych książek, wśród których szczególne miejsce zajmują opowiadania. Zawsze zgadza się przeczytać je dla nas. Czekając na ukazanie się nowych opowiadań poprosiliśmy więc Pawła, by przeczytał dwa z nich. To 'Dąb. Z Kronik Opactwa Oliwskiego’ oraz 'Cyganka’. Łączą je skrywane tajemnice oraz miejsce akcji, czyli rodzinny Gdańsk autora” ? mówi Barbara Marcinik, opiekująca się radiową realizacją tych tekstów.

Akcja opowiadania „Dąb” osadzona jest w średniowieczu, w Opactwie Cystersów. „Cyganka” należy natomiast do tak charakterystycznych dla Pawła Huellego opowieści, zawierających wątki autobiograficzne. Narrator jest pierwszoosobowy w tym opowiadaniu i powraca do czasu swojego dzieciństwa w Gdańsku. Momentami przypomina on więc autora, ale oczywiście historia „Cyganki” stanowi przykład, jak Paweł Huelle, fantazjując, czerpie inspiracje z własnego życia.

„W rozmowie, którą przedstawiliśmy w 'Magazynie Bardzo Kulturalnym’ w przeddzień premiery naszej lektury Paweł Huelle wspominał swoich mistrzów sztuki opowiadania. To pozwala nam umiejscowić jego opowiadania w historii tej formy literackiej” ? dodaje Barbara Marcinik.

Emisja nowych opowiadań Pawła Huellego w 10 odcinkach w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku około godz. 11:45.

fot. Polskie Radio

Tematy: , ,

Kategoria: radio