banner ad

Opera z librettem Olgi Tokarczuk w najbliższy piątek w radiowej Dwójce

18 grudnia 2019


W 2006 roku Olga Tokarczuk napisała „Annę Inn w grobowcach świata”, a w 2018 roku powstała opera „Ahat il? ? siostra bogów” Aleksandra Nowaka z librettem noblistki opartym na jej powieści. W najbliższy piątek 20 grudnia radiowa Dwójka wyemituje z Mediateki w Tychach najnowsze koncertowe wykonanie tego dzieła.

„Pomyślałam, że ta historia, jako jeden z najstarszych mitów ludzkości, będzie mogła być cudownie przekazana właśnie w operze” ? opowiadała w ubiegłym roku Olga Tokarczuk w rozmowie z Ewą Szczecińską w radiowej Dwójce. „’Anna Inn’ była dla mnie książką szczególną, od początku była jakaś taka? muzyczna. Jako jedyna moja książka jest napisana w zrytmizowany sposób” ? podkreślała pisarka, tłumacząc, że być może ma to związek z tekstami, które były istotną inspiracją podczas pisania. „Przygotowując tę książkę, czytałam dużo tekstów oryginalnych, inkantacji sumeryjskich, hymnów” ? dodała noblistka.

W operze „Ahat il? ? siostra bogów” książkowa treść prastarego mitu o Bogini Innanie, która zeszła do królestwa siostry-bliźniaczki, bogini podziemi Ereszkigal, została nieco zmieniona. Służąca Innany, śmiertelna Ninszibur, jest w operowej wersji postacią centralną, niemniej wszyscy bohaterowie mitu zarysowani zostali wyraziście i przejmująco. „Najistotniejsze było dla mnie to, by odnieść tę historię do sposobu myślenia i przeżywania świata dzisiejszego człowieka” ? mówi kompozytor Aleksander Nowak. Jego dzieło, rozpisane na trzy akty, miało premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie.

W piątkowym wykonaniu „Ahat Il? ? Siostry Bogów” wezmą udział: Joanna Freszel ? sopran (Inanna), Ewa Biegas ? sopran (Ereszkigal), Urszula Kryger ? mezzosopran (Ninszubur), Jan Jakub Monowid ? kontratenor (Dumuzi), Sebastian Szumski ? baryton (Ojciec ? Socjobiolog), Bartłomiej Misiuda ? baryton (Ojciec ? Logik), Szymon Kobyliński ? bas (Ojciec ? Gramatyk, Kapłan), zespół Camerata Silesia i orkiestra kameralna Aukso. Dyrygentem będzie Marek Moś.

Transmisja w radiowej Dwójce zapowiedziana jest na piątek 20 grudnia na godz. 20:00. Wcześniej ? o godz. 19:30 ? Program 2 Polskiego Radia przypomni ubiegłoroczną rozmowę Ewy Szczecińskiej z Olgą Tokarczuk i Aleksandrem Nowakiem.

fot. Małgorzata Szymankiewicz/Polskie Radio

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio, teatr