Olaf Lubaszenko czyta w radiowej Trójce kryminał „Mock. Golem” Marka Krajewskiego

15 października 2019


Breslau, 1920 rok. Komisarz policji Eberhard Mock zmaga się z nałogiem alkoholizmu. Każdego dnia walczy z samym sobą i próbuje rozwikłać mroczną tajemnicę zaginięcia małej Rosemarie. Wie, że jeśli odnajdzie dziewczynkę, raz na zawsze wyrwie się ze szponów uzależnienia. Nie wie jednak, że każdy jego ruch śledzi tajne sprzysiężenie ? sekta „mesjaszy”, którzy na ulicach przedwojennego Wrocławia wpadają w taneczny trans? Tak rozpoczyna się najnowsza, dziesiąta już powieść z kultowej, kryminalnej serii Marka Krajewskiego. Jej fragmenty w mistrzowskiej interpretacji Olafa Lubaszenki emituje od 14 października radiowa Trójka.

Ta historia rozpoczęła się w 1999 roku, czyli 20 lat temu, kiedy to Marek Krajewski, 33-letni wówczas filolog klasyczny, łacinnik (od tamtego roku doktor nauk humanistycznych) dał się poznać jako autor powieści kryminalnej o Eberhardzie Mocku (pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji), pod tytułem „Śmierć w Breslau”. „Teraz ukazuje się właśnie 10. pozycja z tej serii, czyli 'Mock. Golem’. Autor więc, podobnie jak jego bohater, obchodzi swój jubileusz. Miastem ? bohaterem drugim serii ? jest dawny Wrocław: międzywojenny Breslau oraz ten tuż po wojnie. Wrocław zresztą postanowił uczcić swojego autora i powstał mural oraz spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol pod tytułem 'Mock. Burleska’ (w reżyserii Konrada Imieli). Autor natomiast w lipcu tego roku ukończył powieść, której fragmenty przedstawiamy od 14 października, a jej premierę handlową zaplanowano na 16 października” ? wyjaśnia Barbara Marcinik z Trójki, opiekująca się radiową adaptacją wspomnianego kryminału.

Mock nie zmonopolizował jednak świata głównych bohaterów powieści Marka Krajewskiego. Drugi protagonista opowieści jubilata to polski policjant z Kresów Edward Popielski, a drugim miastem-bohaterem jest Lwów. Pierwszy kryminał z tej serii ukazał się w 2009 roku, a Trójka zrealizowała i prezentowała na swojej antenie ? w formie słuchowisk ? „Erynie” oraz „Liczby Charona”.

„Mock. Golem” to pierwsza, czytana w Programie 3 Polskiego Radia powieść o Eberhardzie Mocku, a jej akcja zbudowana jest z 42 scen, które podobno autor tworzył 42 dni. „Nie wszystkie sceny uda się nam przedstawić, nawet w skrócie, gdyż mamy do dyspozycji zaledwie 30 odcinków. Pozwolimy więc akcji rozwinąć się, a potem może okaże się, jak dużo zyska czytelnik sięgając po książkę samą. Bardziej pikantne momenty, sceny drastyczne, w których tworzeniu mistrzem jest jubilat, pozostawiamy jednak indywidualnej lekturze słuchaczy” ? dodaje Barbara Marcinik.

Emisja „Mock. Golem” w 30 odcinkach w Programie 3 Polskiego Radia codziennie (od poniedziałku do piątku) około godz. 11:45. Fragmenty książki czyta ? debiutujący w Trójce w roli lektora powieści ? Olaf Lubaszenko. Słowu będzie towarzyszyła muzyka Łukasza Borowieckiego, a niektóre odcinki będą poprzedzały wypowiedzi Marka Krajewskiego, pochodzące z audycji „Kwestia kultury” Mariusza Cieślika z 13 października.

fot. Jakub Sadowski/Polskie Radio

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio