Od wtorku Adam Ferency czyta w radiowej Dwójce eseje Jerzego Stempowskiego

28 września 2020

W cyklu „Książka do słuchania” Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierową lekturę „Notatnika niespiesznego przechodnia” Jerzego Stempowskiego. Fragmentów tego powojennego zbioru esejów, recenzji i felietonów poświęconych m.in. kulturze i podróżom będzie można słuchać w Dwójce od wtorku 29 września w interpretacji aktora Adama Ferencego.

„Jest to człowiek, który zawsze żył, jak chciał, był wolny” – tak Jerzego Stempowskiego (1893-1969) wspominała pisarka Anna Kowalska. Był wybitnym pisarzem, dziennikarzem, poliglotą, znawcą antyku oraz historii i kultury europejskiej, a wreszcie erudytą. W jednym z notatników opisywał, jak podczas morskiej podróży na Adriatyku współpasażerowie zapytali go, czy przypadkiem nie jest – tak jak oni – myśliwym. „Odpowiedziałem, że jestem też w pewnym sensie 'cacciatore’, ale poluję na inną zwierzynę, mianowicie na książki i rękopisy” – pisze Stempowski.

Z kolei w „Księgozbiorze przemytników” wyznał: „Losowi mogłem się opierać tylko starając się wszędzie być sobą”. Wiele lat po śmierci autora „Notatnika” zaprzyjaźniony z nim Józef Czapski napisał: „On wszystko czytał, wszystko wiedział, a nie był wcale szczęśliwy. To był smutny człowiek”.

Po raz pierwszy wydany w całości w 2012 roku – a publikowany wcześniej w latach 1954-1969 na łamach paryskiej „Kultury” – „Notatnik niespiesznego przechodnia” jest zbiorem refleksji najwybitniejszego polskiego eseisty XX wieku, mieszkającego od 1940 roku w Szwajcarii. Autor podpisywał je jako Paweł Hostowiec: Paweł od imienia jego młodo zmarłego brata; Hostowiec – od potoku i szczytu w dolinie Białego Czeremoszu, na południu Huculszczyzny.

Wykorzystując rozmaite formy literackie: esej, recenzję, dziennik podróży, Stempowski pisze o literaturze, polityce, malarstwie, muzyce, architekturze, motoryzacji, teatrze, balecie i krajobrazach. W takim kształcie „Notatnik…” jest obowiązkową lektura dla wszystkich zainteresowanych kulturą polską XX wieku. Edytor i historyk teatru Jerzy Timoszewicz nazwał „Notatnik” opus magnum Stempowskiego.

Emisja fragmentów „Notatnika…” na antenie Programu 2 Polskiego Radia od 29 września codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 19:15 – w cyklu „Książka do słuchania”. Czyta Adam Ferency.

[am]
fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tematy: , ,

Kategoria: radio