Nowy cykl słuchowisk w radiowej Dwójce na podstawie klasycznych dzieł literatury europejskiej. Na początek „Faust” Goethego

7 lutego 2019


Program 2 Polskiego Radia zaprasza w 2019 roku na nowy cykl słuchowisk, w ramach którego zostaną wystawione klasyczne dzieła literatury europejskiej. Pierwsza transmisja na antenie już w najbliższą niedzielę 10 lutego ? będzie to „Faust” Goethego w przekładzie Jacka Stanisława Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Radiowa Dwójka inauguruje nowy cykl słuchowisk „Europa po polsku” ? realizowanych we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W ramach tej inicjatywy zaprezentowane zostaną istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. „10 lutego o godz. 16:00 rozpoczynamy 'Faustem’ Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka, znakomitego reżysera, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu 'Dwa Teatry'” ? mówi Małgorzata Szymankiewicz, kierowniczka redakcji literackiej radiowej Dwójki.

„Faust” Johanna Wolfganga von Goethego to jeden z najważniejszych tekstów kultury europejskiej. Ukazany przez autora Faust to archetypiczna postać naukowca, przywoływana także w wielu innych tekstach literackich, który posiadł całą dostępną wiedzę, ale nie przyniosło mu to spełnienia. W poszukiwaniu szczęścia zawiera układ z szatanem ? odda mu swoją duszę, jeśli zazna upragnionego szczęścia. W tym dramacie Goethe stawia wiele istotnych pytań ? o naturę i źródło zła, o pragnienie wiecznej młodości, o miłość, która nie cofa się przed największym poświęceniem.

W słuchowisku w reżyserii Dariusza Błaszczyka w tytułową postać wciela się Szymon Kuśmider. Jak aktor przyznał w rozmowie z Jakubem Kuklą w Poranku Dwójki, to rola, na którą się czeka, ale też potężne wyzwanie. „Zanurzenie się w ten tekst powoduje, że w nocy się mniej śpi” ? powiedział. „Bardzo trudny tekst, bardzo ezoteryczny, bardzo zamknięty, hermetyczny”.

Kuśmiderowi partnerować będą: Tomasz Drabek (Mefistofeles), Ewa Makomaska (Czarownica), Hanna Skarga (Małgorzata), Katarzyna Strączek (Marta), Antoni Ostrouch (stary chłop), Marcin Jędrzejewski (Duch) i Adam Cywka (Wagner).

Interesująco zapowiada się warstwa dźwiękowa ? muzykę skomponował Michał Jacaszek, autor muzyki elektronicznej, który w spektaklu współpracuje z Mieczysławem Litwińskim, multiinstrumentalistą, odpowiedzialnym tutaj za motywy ezoteryczne i kabalistyczne.

Transmisja z Teatru Polskiego w Warszawie w Programie 2 Polskiego w niedzielę 10 lutego o godz. 16:00. Transmisja wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Tematy: , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska