„Mindowe” – rzadko wystawiany dramat Juliusza Słowackiego w niedzielę w radiowej Dwójce

23 września 2022

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska „Mindowe” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. W roli tytułowej usłyszymy Michała Żurawskiego, który na ostatnim Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022” otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską. Emisja w najbliższą niedzielę, 25 września.

Dramat „Mindowe” przedstawia historię litewskiego księcia Mindowy, który przyjmuje chrzest z rąk legata papieskiego, tym samym zyskując koronę królewską. Decyzji władcy nie podziela matka Mindowy, Rogneda, przeklinając syna, który odwrócił się od dawnych bogów. Intencje Mindowy są jednak bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać – chrzest rzymski przyjmuje przede wszystkim po to, by uniemożliwić krzyżackie najazdy na swoje księstwo. Równolegle z wątkiem politycznym rozwija się intryga miłosna, w którą zamieszani są Aldona, siostra zmarłej żony Mindowy, jej mąż Dowmunt, a także sam król i papieski legat Hejdenrich.

„To rzadko wystawiany tekst. Dotąd na scenie prezentowany był pięciokrotnie, doczekał się jednej realizacji telewizyjnej (1978) oraz jednej radiowej (1971). Do tekstów klasycznych być może podchodzimy z coraz większą nieufnością, zupełnie niesłusznie” – mówi reżyser słuchowiska, Jarosław Tumidajski.

Utwór Juliusza Słowackiego jest pełen dramaturgicznych błędów, uproszczeń i zapożyczeń, ale równocześnie to tekst fascynujący surowością i temperaturą – oparty na wydarzeniach historycznych krwawy thriller polityczny. To uniwersalna przypowieść o mechanizmach władzy, opowieść o tym, że ilekroć ludzie, a zwłaszcza przywódcy, zaczynają mieć przesadnie wygórowane mniemanie o własnym narodzie i własnej religii, tylekroć na horyzoncie pojawia się widmo wojny.

Oprócz Michała Żurawskiego wcielającego się w tytułową postać w słuchowisku usłyszymy również Magdalenę Kutę (Rogneda), Mariusza Bonaszewskiego (Hejdenrich), Katarzynę Dąbrowską (Aldona), Grzegorza Kwietnia (Dowmunt), Piotra Polaka ( Trojnat), Artura Dziurmana (Lutuwer), Andrzeja Mastalerza (Herman), Szymona Roszaka (Wojsiełko) i Szymona Mysłakowskiego (Krzyżak).

Premiera w Programie 2 Polskiego Radia w niedzielę, 25 września, o godz. 19:00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem”. Dramat Słowackiego możemy przeczytać bezpłatnie w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska