Landowska i Bonaszewski czytają w radiowej Dwójce „Zdążyć przed panem Bogiem” Hanny Krall

10 kwietnia 2019


Od środy 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia w cyklu „Książka do słuchania” prezentuje słynny reportaż „Zdążyć przed panem Bogiem” Hanny Krall. Fragmentów tego poruszającego tekstu o Marku Edelmanie słuchać można w interpretacji Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego.

„’Zdążyć przed Panem Bogiem’ Hanny Krall odebrałem nie jako książkę o umieraniu ? widzę w niej raczej książkę o życiu, dla życia. Przestrogę, by przeciwstawić się zniszczeniu, nie tracić wiary w życie, zachować wolę przeżycia” ? pisał kanclerz Willy Brandt we wstępie do niemieckiego wydania reportażu Hanny Krall. Pierwsze jego wydanie w formie książkowej ukazało się w 1977 roku. Wcześniej reportaż drukował ? w odcinkach ? miesięcznik „Odra”.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść o Marku Edelmanie ? jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, kardiologu, działaczu opozycji demokratycznej. 1 stycznia tego roku minęła 100. rocznica jego urodzin, a 2 października przypada 10. rocznica śmierci.

W zapisanych przez Hannę Krall rozmowach bohater jej reportażu wraca wspomnieniami do czasu II wojny światowej, do tego, jak wyglądało życie i umieranie w getcie, jaki przebieg miało powstanie z kwietnia 1943 roku. Ale z równą intensywnością opowiada reporterce o swoich pacjentach, o pracy w zespole wybitnego kardiochirurga profesora Jana Molla, o ratowaniu życia ludziom ciężko chorym na serce. „Na tym polega przecież moja rola. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilowa nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył” ? mówi w książce Marek Edelman.

„Myślę, że ta książka jest tak często wznawiana i ceniona na świecie, ponieważ czytelnicy czują prawdomówność Marka Edelmana” ? mówiła reporterka w audycji „O wszystkim z kulturą” w radiowej Dwójce.

Ten słynny reportaż przeczyta w Programie 2 Polskiego Radia aktorska para ? Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Premiera w audycji „Książka do słuchania” w środę 10 kwietnia w godz. 19:10-19:30 (emisja 10 odcinków codziennie ? od poniedziałku do piątku).

Na zdjęciu: Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski w studiu radiowej Dwójki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio