Grzegorz Małecki przeczyta w radiowej Dwójce „Dziennik” Gombrowicza

25 kwietnia 2019


Od piątku 26 kwietnia Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje ? w cyklu „Książka do słuchania” ? słynny „Dziennik” Witolda Gombrowicza. Fragmenty dzieła, uznawanego za najwybitniejsze literackie osiągnięcie autora, usłyszymy w interpretacji aktora Grzegorza Małeckiego.

Czym jest „Dziennik” Witolda Gombrowicza? To dzieło wyjątkowe i nieznajdujące porównania w polskiej literaturze, niepoddające się także przyporządkowaniu gatunkowemu. Autor pisał je w latach 1953-1969 na zaproszenie Jerzego Giedroycia, założyciela Instytutu Literackiego.

W „Testamencie. Rozmowach z Dominikiem de Roux” Gombrowicz opowiada: „Rok 1952. Byłem wtedy sekretarzem dyrekcji Banco Polaco w Buenos Aires. Żałosny pan sekretarz! Pensja głodowa [?] próbowałem pisać, gdy prezes wchodził, chowałem pod biurko papiery [?]. Nawiązałem wtedy współpracę z 'Kulturą’. Były to pierwsze moje publiczne wystąpienia w języku polskim po piętnastoletniej przerwie. Drugi czy trzeci z tych felietoników napisałem w formie dziennika. List od Jerzego Giedroycia, redaktora: 'Ten rodzaj panu odpowiada, może pan spróbować tak dalej'”.

„Dziennik” Gombrowicza po raz pierwszy wydany został w trzech tomach w latach 1957?1966 w Paryżu przez Instytut Literacki. Są w nim zarazem relacje, jak i kreacje. A także przymiarki do eseju „Przeciw poetom”, notatki do „Pornografii” i wadzenie się z aktualnymi problemami życia literackiego, a także reakcje na lektury. „Wybór przez nas dokonany kończymy w maju 1963 roku, gdy pisarz po 23 latach pobytu w Argentynie powraca do Europy. Przypłynął na zaproszenie Fundacji Forda. W berlińskim Tiergarten czuje zapach Polski i zapach śmierci” ? opowiada Anna Lisiecka z redakcji literackiej radiowej Dwójki.

„Dziennik” Witolda Gombrowicza w 20 odcinkach w „Książce do słuchania” od poniedziałku do piątku w godz. 19:10-19:30. Pierwszy fragment już w piątek 26 kwietnia. Czyta Grzegorz Małecki.

fot. mat. prasowe Program 2 Polskiego Radia

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio