Grzegorz Damięcki czyta w radiowej Dwójce „Excentryków” Włodzimierza Kowalewskiego

30 stycznia 2019


Od czwartku 31 stycznia Program 2 Polskiego Radia w cyklu „Książka do słuchania” zaprezentuje powieść „Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego. Tej stylowej i zabawnej opowieści o jazzie, miłości i Ciechocinku z lat 50. XX wieku posłuchać będzie można w mistrzowskiej interpretacji Grzegorza Damięckiego.

Akcja „Excentryków” rozgrywa się w drugiej połowie lat 50. na szarej polskiej prowincji, w Ciechocinku, w którym ocaleńcy z zawieruchy drugiej wojny światowej starają się ułożyć sobie życie. Wśród nich jest Wanda, dentystka, niegdyś znana lwowska piękność. Monotonne, ale stabilne życie podupadłego uzdrowiska ożywia powrót brata Wandy ? Fabiana, muzyka, który wojnę przeżył w Wielkiej Brytanii. Tym bardziej, że przywozi ze sobą nie tylko angielską whisky, cygara, ale i swing?

„Swing to była muzyka pozbawiona wszelkiej ideologii. To muzyka, która stanowi sublimację czystego piękna. Swing niczego nie naśladuje, swing nie jest stylizacją. Właściwie wszystkim tematom, które w nim się mieszczą, nadaje swoje brzmienie. Swing nadawał także pewien stosunek do życia. Być może właśnie tym ludziom, moim bohaterom, pozwalał lepiej znosić wszelkie oblicza tej rzeczywistości, w której przyszło im żyć” ? mówił Włodzimierz Kowalewski w rozmowie z Anną Stempniak w „Kulturalnym wieczorze z Radiową Jedynką”.

Na podstawie znakomitej, pulsującej rytmem powieści Kowalewskiego z 2007 roku dwa lata później Janusz Zaorski zrealizował słuchowisko, w którym wystąpili m.in. Marian Opania, Ewa Dałkowska, Monika Węgiel i Wojciech Wysocki. Z kolei w 2015 roku przeniósł ją na ekran Janusz Majewski, a w głównych rolach zagrali: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka.

W najnowszej radiowej realizacji, którą opracowała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, „Excentryków” przeczytał znany aktor telewizyjny, filmowy i teatralny Grzegorz Damięcki. 10 fragmentów „Excentryków” będzie można posłuchać w „Książce do słuchania” w Programie 2 Polskiego Radia od czwartku 31 stycznia w godz. 19:10-19:30 (emisja od poniedziałku do piątku).

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio