Grażyna Bacewicz pisała również powieści! Nieznany dotąd kryminał artystki od dziś na antenie Dwójki w interpretacji Anny Dereszowskiej

14 stycznia 2019


17 stycznia minie dokładnie 50 lat od śmierci Grażyny Bacewicz ? autorki kilkudziesięciu partytur instrumentalnych, w tym dzieł orkiestrowych oraz utworów m.in. na skrzypce i fortepian. By upamiętnić wybitną kompozytorkę i skrzypaczkę Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje muzyczne poświęcone artystce oraz premierową prezentację w odcinkach jej nieznanego kryminału „Sidła” w interpretacji Anny Dereszowskiej.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku, a zmarła 17 stycznia 1969. W tym roku zbiegają się więc 110. rocznica urodzin oraz 50. rocznica śmierci artystki. W nawiązaniu do tych rocznic ? już w poniedziałek 14 stycznia ? na antenie Dwójki, w cyklu „Książka do słuchania”, zaprezentowany zostanie pierwszy odcinek nieznanej dotąd powieści kryminalnej „Sidła” Grażyny Bacewicz.

Nie wszystkim wiadomo, że wybitna kompozytorka, która najpierw swoją grą na skrzypcach, a następnie znakomitymi utworami zapisała się w historii muzyki polskiej i światowej, w latach 60. podejmowała także próby pisarskie, które nie były dotąd publikowane. Wśród tych zapisków odnalazła się powieść „Sidła” ? kryminalna historia, której głównym bohaterem jest inspektor Decise, Francuz zatrudniony w szeregach amerykańskiej policji. Podejmuje się on rozwikłania zagadkowego morderstwa młodej kobiety, która, jak się wydaje, nie miała żadnych wrogów. Tropy, za którymi podąży, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic rodziny Hardów?

Grażyna Bacewicz

„Sidła” w 11 odcinkach radiowa Dwójka zaprezentuje w cyklu „Książka do słuchania” ? emisję zaplanowano od poniedziałku do piątku o godz. 19:10. Audycja powstała we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, którego nakładem kryminał ukaże się za kilka tygodni. Tekst usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji Anny Dereszowskiej.

Pierwszy odcinek „Sideł” usłyszymy już dziś, tj. 14 stycznia. Emisję poprzedzi audycja Jerzego Kisielewskiego, w której autor porozmawia z gośćmi o książce Grażyny Bacewicz.

Natomiast w czwartek 17 stycznia radiowa Dwójka przypomni „Przygodę Króla Artura” ? komiczną operę radiową, skomponowaną przez Bacewicz w 1959 roku, zrealizowaną rok później, a nagraną ponownie w 2010 roku. Dzieło oparto na motywach celtyckich legend według Sigrid Undset (libretto: Edward Fiszer, wyk. Ryszard Minkiewicz ? tenor, Daniel Borowski ? bas, Przemysław Rezner ? baryton, Agnieszka Makówka ? mezzosopran, Katarzyna Trylnik ? sopran, Jadwiga Rappe ? alt, Anna Karasińska ? sopran, Aleksander Kunach ? tenor, Zbigniew Zamachowski ? narrator, Chór Polskiego Radia w Krakowie przygotowany przez Małgorzatę Orawską, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz).

Autorka audycji, Ewa Szczecińska, zaprezentuje także nowe nagranie „II i IV Sonaty skrzypcowej” Grażyny Bacewicz z udziałem skrzypka Jakuba Jakowicza oraz pianisty Bartosza Bednarczyka. Emisja w czwartek w godz. 19:00-22:00. W przerwie wysłuchamy rozmowy Mileny Gąsienicy z Jakubem Jakowiczem i Bartoszem Bednarczykiem.

Wcześniej, o godz. 15:00, w „Kwadransie bez muzyki” zaplanowano audycję Beaty Kwiatkowskiej „Śladami Grażyny Bacewicz”. Będzie to spacer po Warszawie śladami kompozytorki.

fot. Anny Dereszowskiej: Piotr Piorun/Polskie Radio, fot. Grażyny Bacewicz: NAC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio