banner ad

Cielecka, Chyra, Ferency i Gruszka w radiowym spektaklu na podstawie „Mapy i terytorium” Houellebecqa

11 maja 2020


Scena Teatralna Trójki zaprasza w poniedziałek 11 maja na spektakl na podstawie kontrowersyjnej powieści „Mapa i terytorium” Michela Houellebecqa. Autorką adaptacji i reżyserką tego dzieła w formie radiowego spektaklu jest Agnieszka Lipiec-Wróblewska, a w gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Cielecka, Karolina Gruszka, Andrzej Chyra i Władysław Kowalski.

„Mapa i terytorium” to wydana w 2010 roku powieść francuskiego pisarza Michela Houellebecqa, autora m.in. „Cząstek elementarnych” i „Platformy”. Zarówno te powieści, jak i „Mapa?”, za którą otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów, odbiły się szerokim echem w świecie literackim, a Houellebecq dzięki nim zyskał równie wielu admiratorów, co wrogów. „Mapa i terytorium” jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym, a zarazem traktatem o ułomności relacji międzyludzkich.

Pierwszą postacią, którą poznajemy, słuchając radiowego spektaklu na podstawie dzieła Houellebecqa, jest Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra) ? francuski malarz i artysta zajmujący się w swojej sztuce ? jak sam mówi ? „wytworami późnej doby kapitalizmu”. Organizuje on wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak? Michel Houellebecq (Marek Kalita). Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.

Radiowa adaptacja zrealizowana została w 2012 roku specjalnie dla Sceny Teatralnej Trójki. Choć ograniczona jest do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i „przeklęte” Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości ? do rodzica i kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. Choćby to była kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. „Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało” ? twierdzi kontrowersyjny pisarz.

Oprócz Andrzeja Chyry i Marka Kality w „Mapie i terytorium” występują Magdalena Cielecka (jako dziennikarka), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (głos w reklamie). Za realizację odpowiada Andrzej Brzoska, za opracowanie muzyczne ? Tomasz Obertyn.

Program 3 Polskiego Radia przypomni archiwalny spektakl w poniedziałek 11 maja o godz. 22:05.

[am]
fot. i źródło: Polskie Radio

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska