„Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie”. Mniej znany epizod z życia poety w słuchowisku radiowej Trójki

10 listopada 2022

W najbliższą niedzielę na antenie Programu 3 Polskiego Radia odbędzie się premiera pierwszej części słuchowiska „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” w reżyserii Tomasza Mana. Zrealizowany na zlecenie Instytutu Książki spektakl dźwiękowy opowiada o mniej znanym, ale znaczącym epizodzie z życia poety, który latem 1831 roku przybył do Wielkopolski z zamiarem przyłączenia się do powstania listopadowego.

Sztuka Tomasza Mana przedstawia historię pobytu Adama Mickiewicza w pałacu w Śmiełowie, którą poznajemy „oczami” Marii Chełkowskiej, ostatniej właścicielki tego miejsca. Na przełomie XIX i XX wieku, w dobie nasilonej germanizacji w zaborze pruskim, Maria Chełkowska prowadziła w Śmiełowie dom otwarty, który miał stanowić przeciwwagę – w granicach prawa – dla antypolskich działań władz pruskich. Chełkowska pielęgnowała pamięć o związkach Śmiełowa z Adamem Mickiewiczem. Zbierała dokumenty i pamiątki po wieszczu. Podążając śladami jej odkryć, poznajemy tajemnicze szczegóły pobytu wieszcza w pałacu w Śmiełowie.

Adam Mickiewicz spędził niewiele czasu w obecnych granicach Polski – zawitał jedynie do Śmiełowa i kilku innych wielkopolskich miejscowości. Jednak spośród okolicznych dworów i osad Wielkopolski, które w owym czasie przyszły autor „Pana Tadeusza” odwiedzał, to właśnie Śmiełów wyróżnia się szczególnym kultem postaci romantycznego wieszcza. Za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dzięki staraniom i zaangażowaniu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się w 2021 roku właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie, kult ten trwa po dziś dzień.

Twórcą spektaklu i reżyserem słuchowiska jest Tomasz Man – uznany dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. W swoim obszernym dorobku ma zarówno sztuki współczesne, jak i adaptacje klasyki. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia. W obsadzie słuchowiska znaleźli się: Jędrzej Hycnar, Karolina Gorczyca, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Krzysztof Stelmaszyk i Mateusz Kmiecik.

„Podoba mi się, że Tomek ukazał go jako człowieka ze słabościami, człowieka w momencie trudnym, w momencie depresji. Na to się nakładają wydarzenia historyczne, bardzo smutne zresztą, bo Polska ponosi klęskę w powstaniu, więc ten człowiek chce walczyć, ale może walczyć tylko słowem, nie wierzy do końca w siebie, chciałby inaczej. To taka opowieść o kimś, kto widzi i mówi o swoich ograniczeniach, zmaga się z tymi ograniczeniami, z poszukiwaniem nowej inspiracji, wypaleniem zawodowym, ale też momentem, w którym się zakochuje w kobiecie, z którą nie może być, trochę ją wykorzystuje, manipuluje, żeby nakarmić się jakimś nowym natchnieniem. Można więc pomyśleć, że jest trochę manipulatorem żerującym na ludzkich emocjach. To było ciekawe zobaczyć odczarowanego wieszcza, który jest człowiekiem z ograniczeniami, ze słabościami, ale też ze stronami negatywnymi” – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Karolina Gorczyca.

Pierwsza część słuchowiska zostanie wyemitowana w radiowej Trójce w niedzielę 13 listopada o godzinie 22:00. Premiera drugiej części odbędzie się tydzień później – 20 listopada. Słuchowisko Tomasza Mana stanowi jeden z elementów obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

[am]
fot. i źródło: Instytut Książki

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska