85. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego: radiowa Dwójka zaprasza na serię audycji i słuchowisk poświęconych pisarzowi

2 kwietnia 2020


2 kwietnia 1935 roku przyszedł na świat Marek Nowakowski ? wybitny polski pisarz, scenarzysta i publicysta. W 85. rocznicę urodzin zmarłego w 2014 roku piewcy Warszawy oraz jej mieszkańców Program 2 Polskiego Radia w najbliższych dniach przypomni sylwetkę twórcy oraz wyemituje słuchowiska na podstawie jego prozy.

Jako literat jest zaliczany do tzw. pokolenia „Współczesności”, a w swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem. Wydał m.in. zbiory opowiadań: „Ten stary złodziej” (1958), „Benek Kwiaciarz” (1961), „Silna gorączka” (1963), „Zapis” (1965), „Mizerykordia” (1971) i „Książę Nocy” (1978). Był też autorem „Raportu o stanie wojennym” (cz. 1 ? 1982, cz. 2 ? 1983) i trzech zbiorów wspomnień o życiu w dawnej Warszawie pt. „Powidoki” (1995, 1996, 1998). W latach 90. wydał kilka książek w satyryczny sposób ukazujących rzeczywistość społeczną Polski z okresu transformacji ustrojowej: „Homo Polonicus” (1992), „Grecki bożek” (1993), a w 2005 roku napisał książkę „Nekropolis”, w której wracał do Warszawy z lat swojej młodości, dając obraz ówczesnego życia literackiego stolicy.

Program 2 Polskiego Radia w czwartek 2 kwietnia przypomni sylwetkę i dorobek pisarza w 85. rocznicę urodzin m.in. w audycji „Wybieram Dwójkę” (godz. 16:00-18:00), a w cyklu „Zostań w domu ? słuchaj Dwójki: Kwadrans bez muzyki” Adam Ferency przeczyta kolejny odcinek „Księcia nocy” (godz. 15:00).

W najbliższą sobotę i niedzielę zapowiedziano specjalny urodzinowy weekend z literaturą Marka Nowakowskiego w Dwójce ? w postaci archiwalnych słuchowisk w gwiazdorskiej obsadzie aktorskiej.

4 kwietnia o godz. 15:00 wyemitowane zostanie „Miasto” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego z 2005 roku, czyli literacki portret Warszawy oparty na prozie Marka Nowakowskiego, piewcy stolicy i jej mieszkańców. W obsadzie znaleźli się: Marian Opania, Tomasz Zaliwski, Marek Obertyn, Kazimierz Kaczor, Adam Bauman, Zdzisław Wardejn, Henryk Talar, Lucyna Malec, Janusz Zakrzeński, Arkadiusz Bazak, Marcin Troński, Stanisław Brudny i Krzysztof Zaleski.

W „Wieczorze ze słuchowiskiem” ? również w sobotę 4 kwietnia o godz. 19:00 ? czekają nas „Dwa dni z Aniołem” (2007), czyli pełen gorzkiej ironii obrazek z peerelowskiej Polski połowy lat 80. Wybitny adwokat z Warszawy, człowiek starej daty, wplątuje się w podejrzany układ z prowincjonalnym prokuratorem, partyjnym aparatczykiem o nazwisku Anioł. Za adaptację i reżyserię odpowiada Waldemar Modestowicz. W obsadzie usłyszymy: Adama Ferencego (narrator), Krzysztofa Globisza (prokurator Anioł), Krzysztofa Wakulińskiego (mecenas Mokrzycki), Annę Gajewską (sekretarka Jadzia), Monikę Pikułę (sekretarka Lucynka) i Stanisława Brudnego (dziadek).

A w niedzielę 5 kwietnia o godz. 16:00 Dwójka wyemituje „Wesele raz jeszcze” z 2001 roku w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego. Jest to opowieść o różnorodności postaw ludzkich i charakterów ukazana poprzez spotkanie gości weselnych pochodzących z różnych warstw i grup społecznych. W słuchowisku udział wzięli m.in.: Adam Ferency (Narrator 1), Krzysztof Kowalewski (Narrator 2), Krzysztof Wakuliński (Hrabia, pan młody), Wojciech Wysocki (Literat), Marcin Troński (Komendant), Zdzisław Wardejn (Rysiek Urzędnik), Marek Obertyn (Prezes), Ewa Konstancja Bułhak (Ola, panna młoda), Jan Prochyra (Gospodarz, ojciec panny młodej), Kazimiera Utrata (Gospodyni, matka panny młodej) i Andrzej Fedorowicz (brat Oli).

fot. Mariusz Kubik

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio