50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Radiowa Dwójka przygotowała specjalne audycje poświęcone jego życiu i twórczości

24 lipca 2019


50 lat temu, 24 lipca 1969 roku, zmarł Witold Gombrowicz. By upamiętnić wybitnego powieściopisarza, nowelistę i dramaturga Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone jego życiu i twórczości.

W sobotę 27 lipca radiowa Dwójka zaprasza na „Wieczór ze słuchowiskiem”, w którym zaprezentowany zostanie „Ślub” w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (realizacja akustyczna ? Maria Olszewska; opracowanie muzyczne ? Małgorzata Małaszko). „’Ślub’ jest snem. Snem Henryka, żołnierza polskiego podczas ostatniej wojny, gdzieś we Francji, w wojsku francuskim, walczącego z Niemcami. W tym śnie dochodzą do głosu lęki Henryka o rodzinę, pozostawioną w Polsce, ale też niepokoje bardziej zasadnicze człowieka współczesnego na przełomie epok” ? mówił Gombrowicz o swoim dramacie z 1953 roku w wywiadzie udzielonym Dominique de Roux.

W słuchowisku zrealizowanym w 1998 roku zagrali znakomici aktorzy: Jarosław Gajewski (Henryk ? Syn i Książę), Marek Walczewski (Ignacy ? Ojciec i Król), Anna Seniuk (Katarzyna ? Matka i Królowa), Adam Ferency (Pijak), Piotr Adamczyk (Władzio ? Przyjaciel i Dworzanin), Aleksandra Konieczna (Mania ? Służąca i Księżniczka), Henryk Machalica (Kanclerz), Ewa Konstancja Bułhak (Dama), Izabella Bukowska (Dama), Marek Bargiełowski (Dygnitarz zdrajca) oraz Jacek Różański, Wojciech Paszkowski, Dariusz Odija, Mieczysław Morański, Józef Mika i Wojciech Machnicki. Dziwność świata przedstawionego w audycji potęguje intrygująca muzyka, wykonywana przez Andrzeja Kiełbowicza (piła) i Michała Wawrzyniaka (fagot). Emisja słuchowiska w godz. 18:00-19:30.

„Ślub” Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza to klasyka radiowych realizacji teatralnych (fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio).

Z kolei w niedzielę 28 lipca w „Strefie literatury” audycja Doroty Gacek i Anny Lisieckiej pt. „Gombrowicz bez gęby”. „W 50. rocznicę śmierci pisarza spróbujemy pokazać go 'nagiego’, nie próbującego narzucać siebie innym, odsłaniającego swoje lęki, obawy, samotność, ból i rozpacz. Także Gombrowicza szczęśliwego, odkrywającego uroki Południa w Pirenejach, słuchającego kwartetów Beethovena i tańczącego z Ritą tango. Kto uchwycił takiego 'prywatnego’ Gombrowicza najlepiej? Czy on w swoich tekstach też taki nam się ukazuje?” ? mówią autorki, które do audycji zaprosiły prof. Brigitte Gautier, francuską polonistkę, prof. Jerzego Jarzębskiego, literaturoznawcę, Macieja Wojtyszkę, reżysera. W audycji pojawią się także materiały archiwalne, m.in. wypowiedzi żony pisarza Rity Gombrowicz. Emisja w godz. 18:00-19:00.

Cały czas również można słuchać (do 1 sierpnia) radiowej wersji „Ferdydurke” z 1978 roku w mistrzowskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Emisja w „Książce do słuchania” codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 22:40-23:00.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza na portalu Polskiego Radia przygotowano specjalny serwis poświęcony pisarzowi: www.Gombrowicz.polskieradio.pl. Znaleźć tam można fragmenty „Dziennika” czytane przez autora, rozmowę z Ritą Gombrowicz, wypowiedzi znawców oraz wiele innych materiałów.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: radio