Ukazał się nowy numer „Toposu” z niepublikowanym wcześniej esejem Tymoteusza Karpowicza

27 lipca 2022

Właśnie ukazał się nowy numer dwumiesięcznika literackiego „Topos”. To zarazem pierwszy numer opublikowany przez Instytut Książki, który w tym roku – dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury – przejął wydawanie czasopisma. Znalazł się w nim m.in. nigdy dotąd niepublikowany esej Tymoteusza Karpowicza „Sir Galahad w polskim kontuszu”.

W kwietniu Instytut Książki przejął od Towarzystwa Przyjaciół Sopotu wydawanie „Toposu”. Dwumiesięcznik ukazywał się od maja 1993 roku. Po wstrzymaniu przez władze samorządowe Sopotu wsparcia finansowego „Toposowi” groziła likwidacja. Stąd decyzja o zmianie wydawcy. Redaktorem naczelnym pisma pozostał jego twórca Krzysztof Kuczkowski.

W najnowszym, 182. numerze „Toposu” znalazł się m.in. niepublikowany dotąd esej Tymoteusza Karpowicza zatytułowany „Sir Galahad w polskim kontuszu”, w którym wybitny polski poeta lingwistyczny pochylił się nad twórczością Cypriana Kamila Norwida i podjął próbę umiejscowienia jego wyjątkowej twórczości na mapie światowego romantyzmu. Drugim głównym bohaterem numeru jest Józef Łobodowski – redakcja zaprezentowała czytelnikom wybór pogadanek radiowych znanego poety, a także esej o nim, który przygotowała Jadwiga Clea Moreno-Szypowska.

Autorami innych esejów i szkiców są: Michał Piętniewicz („Uwagi o wierszu 'Metafizyka’ Bolesława Leśmiana”), Dorota Heck („W dziedzinie interpretacji osiągnął mistrzostwo. Rzecz o Kazimierzu Nowosielskim”), Kamil K. Pilichiewicz („Zaczyn poezji? O 'Ręce piszącej’ Wojciecha Kassa”), Tomasz Pyzik („A ty swym światłem przenikaj głębokie nocy ciemności” poświęcony antologii „północ / media nox”), ks. Jan Sochoń („W drodze do Itaki”) i Wojciech Kaliszewski („W porze dojrzewania zbóż i oliwek”).

W piśmie opublikowano również wiersze: Wiesława Musiałowskiego, Józefa Kurylaka, Macieja Teodora Kociuby, Mirosława Dzienia, Ute Pfeiffer, Jadwigi Nowak, Katarzyny Kuroczki, Adama Majewskiego, Andrzeja Szuby, a także prozę i dzienniki: Wojciecha Kassa, Marka Stokowskiego, Włodzimierza Antkowiaka i Waldemara Żyszkiewicza.

Do numeru dołączony jest debiutancki tom poetycki Pauliny Subocz-Białek pt. „Ostatni lot Filomeli”. Jego autorka znana jest także jako literaturoznawczyni, krytyczka literacka i historyczka literatury.

Najnowszy numer „Toposu” można zamówić w sklepie internetowym Instytutu Książki. Wkrótce pismo będzie również dostępne w salonach Empik i wybranych punktach sprzedaży.

[am]
źródło: Instytut Książki

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa