Trzynasty numer czasopisma „Książki. Magazyn do Czytania” już w kioskach

21 maja 2014

ksiazki-magazyn-do-czytania-13
20 maja w salonikach prasowych, kioskach oraz innych miejscach dystrybucji prasy w całym kraju pojawił się nowy numer dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, a w nim m.in. wywiad z Philipem Rothem, tajemnice harlequinów i wiele innych interesujących materiałów.

W trzynastym numerze czasopisma znajdziemy:

Spowiedź Philipa Rotha

„Moją karierę da się streścić w dziesięciu słowach: 'Zrobiłem wszystko, co tylko mogłem, środkami, jakie miałem do dyspozycji'” – mówi największy żyjący pisarz Ameryki.

Esesman, mój bliźni

Wojny potrzebują literatury – to ona, zmuszając do myślenia o nich, czyni te myśli możliwymi do zniesienia. A nawet, niestety, przyjemnymi – pisze Ryszard Koziołek po lekturze „Sońki” Ignacego Karpowicza.

Czego nas uczy pop

Harlequiny nauczyły nas czytać. Wharton pokazał nam, czym jest rodzina. Kryminały pomogły wymyślić lepsze społeczeństwo. Co przyniesie epoka horrorów – zastanawia się Przemysław Czapliński.

1914-2014. Znajdź podobieństwa

Wojna nikomu się nie opłaca, przecież Europa jest coraz ściślej powiązana interesami. Brzmi znajomo? Tak samo mówiono dokładnie sto lat temu. A jednak wtedy wojna wybuchła i zginęło 10 mln ludzi – o niespodziewanym końcu belle époque pisze Bartosz T. Wieliński.

Jak żyć?

O z trudem domykanych budżetach wielkich pisarzy w czasach przed lamentami na Facebooku pisze Marcin Sendecki.

Drukarka 3D naprawia świat

Prosty wynalazek wywróci monopole światowych korporacji – wieszczy Miłada Jędrysik

Freud, Lucian Freud

Człowiek sejf. Kiedyś nasłał paru gangsterów na niedoszłego autora jego biografii, aby ci odwiedli go od pomysłu, i go rzeczywiście odwiedli. Janusz Rudnicki o najsłynniejszym malarzu po Picassie.

Kochajcie Francję, póki jest

Bo już zaczyna niebezpiecznie przypominać przyszłą Francję z ostatniej powieści Houellebecqa, skansen przyjemnej nieistotności – Marek Bieńczyk o gorzkim frankofilu Julianie Barnesie.

Pisarz rodzic. Katastrofa

Tołstoj wydziedzicza. Bellow „tylko” zaniedbuje. Dwaj synowie Manna popełniają samobójstwa. Niewesołe losy dzieci pisarzy opisuje Małgorzata I. Niemczyńska.

Polska pulpa

„Sto milionów odsłon, jednoosobowy Hollywood” – mówi o sobie Niekryty Krytyk. Satyryka z You Tube’a i medialny fenomen, który zaczął wydawać książki, rozpracowuje Inez Okulska

Zwierzę polityczne Swift

Kochają go wywrotowcy, jak Breton. I neurotycy, jak Kafka. I dysydenci, jak Orwell. I pozbawieni złudzeń, jak Beckett. O niebezpiecznym Jonathanie Swifcie pisze Jerzy Jarniewicz.

Homo prawie sapiens

Gdy mają ochotę na seks, odłamują liść, wkładają jego blaszkę między zęby i oddzierają małe kawałki, spluwając nimi na ziemię. O bardzo kulturalnych małpach pisze Wojciech Mikołuszko.

Kokoty jak celebrytki

W Paryżu rujnowanie się na kurtyzany jest jak sport, jak zabawa, jak obstawianie wyścigów. Ale u Dumasa czy Balzaca happy endu nie będzie. Wojciech Nowicki o XIX-wiecznej „Pretty Woman”.

Iwan Groźniejszy

„Kreml wie, że klasie średniej nie można ufać. Bo ma te niebezpieczne złudzenia, że władza powinna ponosić odpowiedzialność za swoje działania, a nawet – o tak! – że można ją zmienić” – mówi Wojciechowi Orlińskiemu autor „Metra 2033” Dmitrij Głuchowski.

Mickiewicz po amerykańsku

„To Rosja zrobiła z niego poetę wielkiego formatu. Kiedy w końcu udało mu się z niej wyjechać, rosyjski paszport sobie zostawił” – z Romanem Koropeckim, autorem biografii naszego wieszcza, rozmawia Paweł Goźliński.

Twin Peaks po chińsku

Czyli jeszcze mroczniej niż u Lyncha. Ciało córki brytyjskiego konsula w Pekinie znaleziono rozczłonkowane, pozbawione serca, wątroby i nerek. O zagadce sprzed 70 lat pisze Aleksander Sośnicki.

Kwestionariusz „Książek”

Wanda Chotomska odpowiada Donacie Subbotko

Oprócz powyższego w numerze znajdziecie najlepsze premiery tego lata (ze szczególnym wskazaniem na Zadie Smith i jej „NW”), plotki z wyższej półki, listę książek, które czyta świat oraz wiele innych materiałów. Nowy numer czasopisma „Książki. Magazyn do czytania” już w kioskach.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: prasa