Rozmowa Szejnert i Grzebałkowskiej oraz fragment niepublikowanej sztuki Stasiuka w najnowszym numerze kwartalnika „Czas Literatury”

4 stycznia 2022

Do sprzedaży trafił nowy numer kwartalnika „Czas Literatury” wydawanego przez Bibliotekę Kraków. Fakt i fikcja, prawda i zmyślenie, rzecz i słowo, poszczególne i ogólne – wokół tych i podobnych problemów krąży temat przewodni tego wydania.

„W opowieści literackiej zawiera się nie tylko iluzja, złudzenie, oszustwo tworzenia 'z niczego’, ale i jakiś rodzaj prawdy. Samo pojęcie 'literackości’ sugeruje fikcjonalne przekłamanie, choć najlepsze dzieła literackie cenione bywają za swoją 'prawdziwość’, za nazwanie rzeczy takimi, jakie one naprawdę są. Gdzie jest granica pomiędzy tym, co w literaturze faktu można zmyślić, dopisać lub przemilczeć, a gdzie jest to już niedopuszczalne zafałszowanie? Co to w ogóle znaczy 'opisywać rzeczywistość’? I po co ją opisywać precyzyjnie, drobiazgowo, dokładnie, skoro literatura nie jest kopiowaniem rzeczywistości, lecz jej przetworzeniem, czyli de facto – stwarzaniem?” – pyta we wstępie redaktor naczelny, Krzysztof Zajas.

O współczesnej polskiej literaturze faktu dowiemy się z zapisu rozmowy matki i córki polskiego reportażu, czyli Małgorzaty Szejnert i Magdaleny Grzebałkowskiej. Autorki na różne sposoby poruszyły wiodący temat numeru, czyli relacje między faktem a fikcją.

W numerze znajdziemy również fragment nigdy niepublikowanej sztuki „Thalerhof” Andrzeja Stasiuka, której realizacja sceniczna miała miejsce w austriackim Grazu w 2013 roku. Rzecz się dzieje w Dzień Zaduszny na wojennych cmentarzach pierwszej wojny światowej i zarazem w przeszłości, podczas bitwy gorlickiej w 1915 roku. Akcja dość swobodnie przemieszcza się w czasie od teraźniejszości do przeszłości i z powrotem.

Paweł Sołtys napisał do „Czasu Literatury” podmiejską balladę „Legenda o brzydkich łabędziach”. Oprócz tego w dziale proza przeczytamy opowiadania „Wiadra z węglem” Jarosława Księżyka i „Zegary” Mirosławy Stojak. Miłośnicy poezji znajdą dla siebie wiersze Joanny Bociąg, Marty Podgórnik, Macieja Bobuli, Pawła Lekszyckiego, Macieja Libicha i Bartosza Marca, a także słoweńskiego poety Davida Bandelja oraz laureatów 6. edycji Konkursu Młodej Poezji.

Elżbieta Bińczycka-Gacek przybliża postać ubiegłorocznego noblisty. Bo choć Abdulrazak Gurnah jest jednym z największych żyjących postkolonialnych pisarzy w Wielkiej Brytanii, to jego twórczość była do tej pory zjawiskiem niszowym. Akademia Szwedzka
dostrzegła jego potencjał i uznała go za ważnego autora. Zanim poznamy bliżej twórczość Gurnaha, dowiedzmy się więcej o nim samym.

W „Czasie Literatury” poeta i muzyk Wojciech Brzoska dzieli się swoimi doświadczeniami z szerzenia kultury, głównie literatury i muzyki, za więziennymi kratami. W „Bibliotece Antycznej” Joanna Pieczonka przypomina o istniejącym niegdyś na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Neapolitańskiej mieście zwanym Bajami, o którym pisali starożytni. Z kolei w „Anatomii Opowiadania” Maciej Miłkowski bierze na warsztat „Śpiące piękności” Kawabaty Yasunariego. Oprócz tego w numerze felietony Marka Bieńczyka, Małgorzaty Lebdy, Sylwii Chutnik i Miry Marcinów oraz omówienia nowości książkowych.

Numer do kupienia w Empiku oraz wybranych salonikach prasowych, także w wersji cyfrowej na Woblink.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa