Przegląd prasy ? tydzień 51-52 / 2011

31 grudnia 2011


Jeżeli w nawale spotkań towarzyskich w okresie świątecznym i noworocznym będziecie mieć chwilkę, żeby zajrzeć do najbliższego saloniku prasowego, to czekam tam na was sporo interesujących materiałów o literaturze.

Na początek mała zaległość. Od jakiegoś czasu na półkach dostępny jest już grudniowy numer BLUSZCZA. A w nim m.in.: wywiad z Czesławem Mozilem o płycie zainspirowanej tekstami Miłosza, rozmowa z Pawłem Konjo Konnak o Totarcie z okazji mającej się wkrótce ukazać książki oraz jak zwykle: felieton Ignacego Karpowicza, „Jestem z miasta” Dawida Rosenbauma i opowiadanie Katarzyny Enerlich. Magazyn można zakupić z książką. Do wyboru: antologie opowiadań „Wbrew naturze” i „Nie pytaj o Polskę”, „Blondies” Gogolewskiej-Domagały, „Insekt” Castillon, „Kot, jaki jest, każdy widzi” Jarksa.

Do sprzedaży trafił drugi w tym roku numer czasopisma FANTASY & SCIENCE FICTION. Tematem przewodnim jest steampunk. W numerze znajdziemy m.in. opowiadanie Kelly Link, Cherie Priest, Seana McMullema i Michaela Swanwicka. Z tym ostatnim jest również przeprowadzony wywiad. Z felietonów warto na pewno polecić „Duch Stefana Grabińskiego” autorstwa Łukasza Orbitowskiego, „Postępowa apokalipsa i inne futuryzmiczne uciechy” Cory’ego Doctorowa i „Polityka w fantastyce” Jeffa Vandermeera.

Kolejnym numerem daje o sobie znać kwartalnik artystyczny BLIZA. Tematem dziewiątego numeru są współczesne rytuały. Również te, mające związek z literaturą. Ponadto znajdziemy w środku fragmenty dyskusji ?Wojaczek 40 lat później?, jaka odbyła się w maju z okazji 40 rocznicy poety, zapiski Adama Wiedemanna oraz mnóstwo innych materiałów wartych zainteresowania.

Zdążył również ukazać się styczniowy numer NOWEJ FANTASTYKI, a w nim pierwszy, z nowej serii, felieton Jakuba Ćwieka, artykuł Marcina Zwierzchowskiego o fantastyce młodzieżowej, tekst Bartosza Czartoryskiego o fenomenie steampunka, drugi odcinek „jak pisać” Michaela J. Sullivana, wywiad z Josephem Delaneyem, autorem Kronik Wardstone. Dodatkowo w opowiadaniach znajdziemy dwa teksty Delaney’a. Polską prozę reprezentuje Rafał Kosik i opowiadanie z popularnej serii „Felix, Net i Nika”. Oprócz powyższego w numerze tradycyjnie recenzje książek i komiksów.

Wszystkie tygodniki opinii w okresie świąteczno-noworocznym wydały numery podwójne, okolicznościowe.

We WPROST znajdziemy obszerny tekst Doroty Masłowskiej o wakacjach w słonecznej Grecji. Wrażenia pisarki przyozdobione są charakterystycznymi ilustracjami stałego rysownika LAMPY, Macieja Sieńczyka. Natomiast Maciej Jarkowiec w artykule „Zmierch imperium” pisze o „Czytelniku”, czyli kawiarnianej legendzie, w której spotykali się czołowi polscy literaci. W numerze przeczytamy również artykuł Marty Strzeleckiej o Papuszy, cygańskiej poetce, którą wychwalał Tuwim a za to sami Romowie potępiali.

Tygodnik FORUM publikuje artykuł oraz wywiad z Salmanem Rushdie zatytułowany „Już się nie boję”, na temat rzuconej na pisarza w 1989 roku fatwy, kondycji świata muzułmańskiego oraz powieści pisanych z dedykacją dla swoich synów. Natomiast miłośników Haruki Murakamiego zaciekawi zapewne wywiad z japońskim pisarzem na temat trylogii „1Q84”. W numerze pojawia się również Mario Vargas Llosa, tym razem w przedruku wywiadu z francuskiego Le Nouvel Observateur.

POLITYKA przedstawia książki nominowane do Paszportów Polityki. Marek Ostrowski pisze o twórcy Jamesa Bonda, Ianie Flemingu. Oprócz tego możemy również przeczytać rozmowę z żoną Sławomira Mrożka, Susaną Osorio Mrożek, o życiu w Nicei u boku pisarza, o miłości od pierwszego wejrzenia i restauracjach, które prowadziła.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: prasa