Przegląd prasy ? tydzień 49-50 / 2011

18 grudnia 2011


Ostatnie dwa zestawienia w roku prezentujemy w cyklu dwutygodniowym. W pierwszym z nich tekstami o literaturze popisały się jedynie tygodniki opinii.

W zeszłym tygodniu w NEWSWEEKU mogliśmy przeczytać artykuł Leszka Bugajskiego o postaci pisarza we współczesnym kinie. Na podstawie tegorocznych premier filmowych (m.in. „Anonimus”, „O północy w Paryżu) oraz kilku starszych tytułów autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, co może być atrakcyjnego w pokazywaniu kogoś, kto przesiaduje nad kartką papieru albo stuka w klawiaturę. Nieco dalej znajdziemy również krótki tekst Ewy Szadkowskiej o audiobookach.

W POLITYCE Artur Domosławski rozmawia z Jorge Franco, kolumbijskim pisarzem, czołowym przedstawicielem nowej prozy iberoamerykańskiej o Gabrielu Garcii Marquezie oraz pisarzach pokolenia McOndo. Natomiast Bartosz Chaciński w artykule „Miłosz śpiewa” zastanawia się czy piosenka rzeczywiście jest dobra na wszystko, a szczególnie na obchody Roku Miłosza.

We WPROST Tomasz Machała przepytuje Andrzeja Stasiuka na temat Niemców i znaczenia ich roli w Europie. Część refleksji pisarza jest żywo wyjęta z „Dojczland”, inne mogą stanowić suplement dla książki. W numerze możemy również przeczytać artykuł o Piotrze Kamińskim, autorze nowego tłumaczenia „Makbeta” Szekspira.

W tygodniku FORUM przedruk z niemieckiego „Süddeutsche Zeitung” wywiadu z Artem Spiegelmanem. Twórca komiksów mówi w nim o swoich najważniejszych dziełach oraz powodach, dla których odszedł z „New Yorkera”. Do wywiadu dołączono obszerne omówienie wydanej niedawno w Stanach nowej książki Spiegelmana pt. „MetaMaus”.

W tym tygodniu we WPROST pisano o Marcinie Świetlickim. Z okazji ukończenia 50 lat pisarz i rockman w jednym udał się niedawno w trasę po Polsce, podczas której promował swoje dzieła zebrane („Wiersze” i „Powieści”). Przekrojowy artykuł Dawida Karpiuka oparty jest na relacji ze spotkania z autorem, które miało miejsce w Opolu.

W PRZEKROJU Max Cegielski mówi Jackowi Tomczukowi o najbarwniejszej parze lat 60. i 70., Gabrielu i Hannie Rechowicz, bohaterach jego nowej książki „Mozaika. Śladami Rechowiczów”. Sebastian Frąckiewicz pisze o starych, przedwojennych polskich komiksach oraz tym, co stanowiło ich tematykę.

POLITYKA prezentuje rozmowę z poetą Ryszardem Krynickim, który opracowuje edytorsko i na nowo odczytuje utwory Zbigniewa Herberta. Natomiast wydanie na DVD ostatniego filmu z serii o Harrym Potterze staje się dla Marcina Zwierzchowskiego przyczynkiem do poszukiwań literackiego następcy słynnego czarodzieja.

W tygodniku FORUM Norman Davies poleca pięć książek o mocarstwach, które zniknęły z mapy świata. Tekst tym bardziej godny polecenia, że w zestawieniu znalazły się dwa tytuły silnie związane z Polską („Ostatni król Polski” Zamoyskiego oraz „Prusy. Powstanie i upadek 1600-1947” Clarka).

NEWSWEEK zamieścił wywiad Dominiki Więcławek z izraelską autorką komiksów, Rutu Modan. Ilustratorka opowiada w nim o swoich dziełach, rodzinie i współpracy z Etgarem Keretem.

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa