Przegląd prasy ? tydzień 46 / 2011

20 listopada 2011


W tym tygodniu najwięcej naszej uwagi w temacie tekstów około-literackich zwróciły tygodniki opinii.

W NEWSWEEKU Filip Łobodzińki zauważa, że pojawia się coraz więcej książek, których tytuły przypominają te słynne z trylogii Stiega Larssona. W artykule „Tytuł, który jest podobny” dziennikarz przygląda się wybranym pozycjom, cytuje redaktorów i wydawców oraz prognozuje, jak ten trend może się niebawem skończyć.

DUŻY FORMAT publikuje spory tekst Łukasza Orbitowskiego o najnowszej powieści Stephena Kinga „Dallas ’63”.

POLITYKA słowami Ewy Winnickiej przedstawia nam całą prawdę o polskim non-fiction, czyli dlaczego tak trudno napisać biografię znanego Polaka. Z artykułu przebija smutna refleksja nad kondycją rynku tego typu literatury w naszym kraju. Tekst tym bardziej godny jest polecenia, gdyż znajdziemy w nim kilka przykładów z życia wziętych, często zza kulis show biznesu.

We WPROST znajdziemy 2-stronicowy artykuł o Michelu Houellebecq. Ostatnimi czasy pisarz stał się specjalistą od ekscentrycznych zachowań. Małgorzata Sadowska próbuje rozwikłać czy autor „Mapy i terytorium” jest takim oryginałem, czy aż takim cynikiem.

Tygodnik FORUM drukuje tekst z Le Nouvel Observateur dotyczący najnowszej powieści Artura Perez-Reverte’a oraz artykuł z The Guardian odpowiadający na pytanie dlaczego trójwymiarowa ekranizacja legendarnego komiksu Tintin wzburzyła fanów.

W PRZEKROJU temat z okładki to ukazująca się właśnie na naszym rynku autobiografia Keitha Richardsa. „Muzyka była jak narkotyk. O wiele gorszy niż heroina” – twierdzi muzyk. Jarek Szubrycht pisze w swoim tekście o jednym i drugim. Spragnieni poezji znajdą również w numerze tekst Marcina Sendeckiego o nowym, pośmiertnie wydanym tomie wierszy Zbigniewa Herberta „Utwory rozproszone”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa