Przegląd prasy ? tydzień 45 / 2011

13 listopada 2011


Zapraszamy na cotygodniowy przegląd półek w salonikach prasowych. W tym tygodniu naszą uwagę zwróciły Arteon, Papermint, Wprost, Polityka, Przekrój i Newsweek.

Ukazał się nowy numer magazynu o sztuce ARTEON w całości poświęcony komiksowi. Tekst wprowadzający do tematu numeru, autorstwa Sebastiana Frąckiewicza, nosi znamienny tytuł „Nieufność i uprzedzenia” i ma wiele mówiący podtytuł: „Kilka powodów, dla których środowisko komiksowe kiepsko się dogaduje z art worldem”. Do współpracy redakcja zaprosiła też Jakuba Woynarowskiego, grafika zajmującego się komiksem, m.in. laureata Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową organizowanego rokrocznie w ramach Międzynarodowego Festiwali Komiksu i Gier w Łodzi. Numer zawiera komiksową mapę Polski, która uwzględnia większość istotnych aktywności w dziedzinie komiksu na terenie naszego kraju.

W listopadowym numerze PAPERMINT Andrzej Grabowski opowiada o swoich obecnych oraz dziecięcych lekturach a także cieniach i blaskach współprowadzenia programu telewizyjnego „Hurtownia Książek”. Wartym polecenia jest również tekst Piotra Kofty z okazji premiery 3 tomu „1Q84” Murakamiego, wywiad z Krystyną Chiger, autorką wspomnieniowej „Dziewczyny w zielonym sweterku. W Ciemności” oraz fragment książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”. Miłośników komiksu powinien zainteresować tekst naszego redakcyjnego kolegi Sebastiana Reraka „Antybohaterowie kraju absurdu, czyli o polskim komiksie satyrycznym”. Oprócz tego w numerze tradycyjnie felietony i recenzje.

Tygodnik WPROST opublikował listę 100 najbardziej wpływowych Polaków. Obok polityków, biznesmenów czy przedstawicieli show-biznesu znaleźli się również pisarze oraz ludzie z literaturą związani: Wisława Szymborska, Andrzej Stasiuk, Manuela Gretkowska oraz Paweł Dunin-Wąsowicz.

W POLITYCE artykuł Adama Krzemińskiego „Okularnik kontra kobra” o szpiegach oraz tajnych agentach w kinie i literaturze. W przeważającej mierze tekst poświęcony jest dwóm klasykom powieści sensacyjnej – Johnowi le Carré oraz Frederickowi Forsythowi. Natomiast w Kawiarni Literackiej Sylwia Chutnik rozpisuje się nad losami Haliny „Dzidzi” Rajewskiej, jednej z bohaterek książki Łukasza Modelskiego „Dziewczyny wojenne”.

W PRZEKROJU Marcin Sendecki przeprowadził rozmowę z Michałem Witkowskim o „Drwalu”, międzyzdrojskich wścibskich babach, promowaniu książek oraz byciu zawodowym pisarzem. Oprócz tego tradycyjnie wyrywek z dziennika (chociaż w sumie bardziej felieton w formie dziennika) autorstwa Jerzego Pilcha.

W NEWSWEEKU znajdziemy obszerne omówienie przez Piotra Kępińskiego najnowszej powieści Witkowskiego.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: prasa