Przegląd prasy ? tydzień 43 / 2011
W tym tygodniu miłośnicy literatury mogą wydać w salonikach prasowych fortunę. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.
Wreszcie ukazał się październikowy numer „LAMPY” a w nim rozmowa z Baśką Królową Nocy, undergroundową krakowską celebrytką. Co łączy bohaterkę wywiadu z Marcinem Świetlickim i jego kryminałami? Z którym z najsłynniejszych bitników siedziała przy jednym stoliku? Odpowiedzi znajdziecie w wywiadzie zatytułowanym „Jestem ostatnią żyjącą legendą”. W dalszej części numeru Stefan Darda wyjawia sekrety swoich horrorów a Przemysław Pieniążek pisze o kryminałach Marka Krajewskiego. Miesięcznik publikuje również wspomnienia (a w sumie przygody!) Krzysztofa Jastrzębskiego o prowadzonym przez niego antykwariacie na Żoliborzu, fragment rozmowy z Tadeuszem Konwickim, fragment nowej powieści Wita Szostaka oraz kilkanaście recenzji. Do numeru dołączona jest gratis płyta – sampler z nagraniami trójmiejskiej niezależnej wytwórni Nasiono Records. O nim również warto tu wspomnieć, bo jednym z zespołów pojawiających się na kompakcie są Towary Zastępcze, w którym tekstowo i wokalnie udziela się poeta i prozaik Piotr Czerski („Ojciec odchodzi”).
W jubileuszowym 350 numerze „NOWEJ FANTASTYKI” Przemysław Pieniążek podąża „Śladami Tintina”. Premiera filmu Spielberga stała się okazją do przypomnienia o pierwowzorze komiksowym. Dla Adama Rottera natomiast ukazanie się nowej książki Kinga „Dallas ’63” stało się pretekstem do napisania artykułu „Wszyscy zabójcy prezydenta”. Tradycyjnie w numerze, oprócz publicystyki i recenzji, mamy niepublikowane wcześniej opowiadania. Tym razem pojawia się m.in. autor „Krwiopijcy”, Chrtopher Moore, z opowiadaniem „Karma”, nominowany do Nagrody Hugo David Moles i jego tekst „W magicznym królestwie” oraz Grzegorz Janusz (scenarzysta wydanego w październiku komiksu „Czasem”) w opowiadaniu „Miniatury literackie”.
W listopadowym „ZWIERCIADLE” Remigiusz Grzela rozmawia z Dorotą Masłowską. Przyczynkiem do wywiadu jest prawdopodobnie fakt, że pisarka w grudniu zadebiutuje w magazynie jako autorka felietonów… kulinarnych.
Tygodnik „FORUM” w tekście zatytułowanym „Przesłanie Pana Vomito” omawia sylwetkę literackiego prowokatora, Michela Houellebecq. Sporo miejsca poświęcono Nagrodzie Goncourtów, która okazała się punktem zwrotnym w karierze pisarza.
Najnowsza „POLITYKA” wypełniona jest literaturą po brzegi. W numerze przedrukowany został fragment książki „Broniewski. Miłość, alkohol, polityka” o najbardziej tajemniczych czterech tygodniach z życia Władysława Broniewskiego. Artur Domosławski przeprowadza rozmowę z Mario Vargasem Llosą, dla której punktem wyjścia była najnowsza powieść noblisty „Marzenie Celta”. Bartek Chaciński w artykule „Moc żywych trupów” pisze o popularności zombie w kulturze masowej. Oczywiście w tekście nie mogło zabraknąć m.in. książek Maxa Brooksa czy filmowej adaptacji komiksu Żywe Trupy. Warto zapoznać się również z krótszym tekstem „Grzech Węgra”. Dowiadujemy się z niego o niecodziennym incydencie – radni Budapesztu odebrali pisarzowi Akosowi Kerteszowi honorowe obywatelstwo Węgier.
W „NEWSWEEKU” Mario Vargas Llosa opowiada o przygodzie z polityką, trudnej relacji z ojcem i twórczej pasji. „Kiedy siadam nad pustą kartką, zawsze jestem sam, bezbronny” – wyznaje. W numerze znajdziemy również obszerne omówienie nowej powieści Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”.
We „WPROST” jedyny artykuł nadający się do naszego przeglądu to „Kino starej przygody”, traktujący o zrealizowanej przez Spielberga filmowej adaptacji komiksu „Tintin”.
TweetKategoria: prasa