Przegląd prasy ? tydzień 42 / 2011

21 października 2011


Mijający tydzień prezentował się dość ubogo, jeśli chodzi o ciekawostki prasowe związane z literaturą i książkami.

W Tygodniku „FORUM” 3-stronicowy artykuł „Krata czyni literata”, a w nim dowody na potwierdzenie tezy, że nie ma lepszego sposobu na promocję własnej książki niż ciekawa biografia, zwłaszcza z więziennym epizodem w tle. Przykłady? Chociażby Norman Mailer i Jack Abbott, Jack Black, William Burroughs czy Sergiusz Piasecki. Nieco dalej rozmowa z amerykańskim reżyserem i aktorem Andriejem Małajewem-Bablem z okazji odsłonięcia w Odessie pierwszego pomnika jego dziadka, pisarza Izaaka Babla.

W „NEWSWEEKU” w tekście „Powrót skandalisty” Maciej Nowicki omawia najnowszą powieść Michela Houellebecq – „Mapa i terytorium”.

„POLITYKA” sporo miejsca poświęca literaturze dla dzieci i młodzieży. Sebastian Frąckiewicz pisze o polskich twórcach ilustracji do książek dla dzieci i smutnym paradoksie z tym związanym. Otóż okazuje się, że większą popularnością cieszą się oni za granicą niż w rodzimym kraju. Natomiast Mirosław Pęczak przygląda się ulubionym lekturom polskiej młodzieży. Poszczególne wyniki badań mogą okazać się nieciekawe, zwłaszcza te, dotyczące popularności komiksu.

Ukazał się również najnowszy numer kwartalnika artystycznego „BLIZA”. Temat numeru: kultura a motoryzacja. Oprócz zagadnień związanych z filmem i muzyką przeczytać możemy o związkach literatury z motoryzacją. Dodatkowo fragment niepublikowanej prozy Włodzimierza Kowalewskiego, zapiski Adama Wiedemanna, autobiografia Miłosza oraz mnóstwo innych materiałów w grubym niczym książka numerze. Wkrótce postaramy się napisać więcej o tym kwartalniku.

Tematy: , , ,

Kategoria: prasa