Przegląd prasy – tydzień 41 / 2011

13 października 2011

W tym tygodniu artykuły około-literackie królują w miesięcznikach. Tygodniki koncentrują się głównie na Noblu.

W październikowym numerze „BLUSZCZA” znajdziemy rozmowę Rafała Bryndala z Wojciechem Mannem o jego książce, literacki portret Agathy Christie i Stefana Kisielewskiego, wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim, premierowe opowiadanie Tomasza Piątka oraz sporo recenzji. Magazyn dostępny jest również w droższej wersji, z wybraną książką Wydawnictwa Forma.

W październikowym „MALEMEN” obszerny artykuł o Zygmuncie Miłoszewskim oraz dwie, nigdzie wcześniej niepublikowane rozmowy z Tadeuszem Różewiczem, które znaleźć się mają w zapowiedzianej na koniec listopada książce „Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem”.

W najnowszym „EXKLUSIV” pisarka Agnieszka Drotkiewicz zaprasza nas na spacer po Paryżu śladami bohatera „Mapy i terytorium” Michela Houellebecq.

W poniedziałek ukazał się nowy numer „książkowego” „PAPERMINTA”, a w nim: wywiad z aktorką Agnieszką Milaszewską o fascynacjach książkowych, przegląd dziesięciu najlepiej sprzedających się książek świata, artykuł o księgarnio-kawiarni Tarabuk oraz Piotr Kofta omawia „Marzenie Celta” Llosy. Na uwagę zasługują dwa wywiady: z Łukaszem Modelskim – autorem książki „Dziewczyny wojenne” i z Bartoszem Żurawieckim – krytykiem filmowym, pisarzem.

Tygodniki „NEWSWEEK” oraz „POLITYKA” skupiły się w tym tygodniu na Tomasie Transtromerze. Laureata tegorocznej nagrody Nobla opisuje Justyna Sobolewska („Niebieski black”, Polityka) oraz nieco obszerniej – Tomasz Jastrun („Siła i delikatność”, Newsweek).

„PRZEKRÓJ” również komentuje przyznanie Nobla Tomasowi Transtromerowi krótkim artykułem. Więcej miejsca poświęca opublikowanej niedawno powieści Johna Le Carre „Zdrajca w naszym typie”.

Tygodnik „FORUM” zamieścił na 3 stronach wywiad, jaki dwójka niemieckich dziennikarzy przeprowadziła z Umberto Eco na temat jego nowej książki „Cmentarz w Pradze” (polska premiera 2 listopada).

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa