Przegląd prasy – tydzień 39 / 2011

29 września 2011

W ostatnim tygodniu września w prasie dominuje literacka klasyka, ale fani kryminałów i fantastyki również znajdą dla siebie coś dobrego.

W „DUŻYM FORMACIE” możemy przeczytać artykuł Małgorzaty I. Niemczyńskiej o mającym się ukazać na dniach zbiorze korespondencji Sławomira Mrożka ze Stanisławem Lemem. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy jeszcze wahali się czy „Listy” warto zakupić. Oprócz ciekawostek związanych z korespondencją, odrobina wspomnień Michała Zycha (wydawca i antykwariusz, prywatnie siostrzeniec Lema) oraz refleksji literaturoznawcy, prof. Jerzego Jarzębskiego.

„POLITYKA” również „sięga” po Mrożka. Justyna Sobolewska wybrała się do Nicei, żeby przeprowadzić rozmowę z pisarzem o jego twórczości, Polsce, ludziach i twórczości. Dowiadujemy się między innymi czym drugi tom „Dzienników” (którego wydanie dopiero jest w planach) różnić się będzie od pierwszego.
Oprócz Mrożka w numerze tradycyjnie „Kawiarnia Literacka”. W tym tygodniu Witkowski opowiada o swoim miesięcznym stypendium w Brukseli i refleksjach związanych ze zmarłych w kwietniu Marianem Pankowskim.

Najnowszy „PRZEKRÓJ” również skupia się na klasykach. Marcin Sendecki funduje nam 3 stronicowe dzieje przyjaźni (i nieprzyjaźni) Jarosława Iwaszkiewicza z Czesławem Miłoszem, później rozprawia o wydanej niedawno powieści Paula Bowlesa. Na deser otrzymujemy przemyślenia Pilcha o Krakowie i poecie, co skończył marnie, ale finał historii poznamy dopiero za tydzień.

Wreszcie „NEWSWEEK” w tekście Piotra Bratkowskiego „Wszyscy jesteśmy gówniarzami?” przygląda się pilnie czemuś „nowszemu”, mianowicie kryminałom i ich coraz śmielszym pochodzie przez salony, nie tylko literackie. W tekście pojawiają się nazwiska polskie (Miłoszewski) i szwedzkie (Larsson, Jo Nesb?).

Koniec miesiąca to również okres, kiedy ukazują się październikowe numery niektórych miesięczników. Do kiosków trafiła też „NOWA FANTASTYKA” a w niej – tradycyjnie – opowiadania polskie i zagraniczne. Mamy znanego z antologii ?Kroki w nieznane? Teda Kosmatka, mamy Bradley’a P. Beaulieu, którego „Wichry archipelagu” ukazały się niedawno nakładem Prószyński i S-ka i mamy Andrzeja Radomskiego, którego publikacja to efekt konkursu literackiego zorganizowanego przy okazji festiwalu Fantastyczny Białystok. Oprócz opowiadań znajdziemy w numerze recenzje kilkunastu książek i felieton Adama Rottera „Co czytają terroryści”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa