Przegląd prasy – tydzień 37 / 2011

15 września 2011


W tym tygodniu fani książek znajdą na stoiskach prasowych sporo dobrego.

W zaledwie kilkudniowym odstępie ukazały się dwa wysokonakładowe magazyny stricte literackie. W sobotę na półkach prasowych pojawił się „PAPERMINT” a w nim między innymi artykuł Zdzisława Romanowskiego o kobietach Mickiewicza, wywiad z Maciejem Maciejewskim, scenarzystą i autorem powieści kryminalnej „W piekle lepiej być nikim”, warszawskim „Przystanku Książka”, oprócz tego garść recenzji. Magazyn po raz drugi w cenie promocyjnej, dlatego warto zakupić, chociażby po to, żeby wyrobić sobie pogląd. My wyrobiliśmy sobie tutaj.

We wtorek zaś, nakładem Agory ukazały się „KSIĄŻKI. Magazyn do czytania”. W środku obszerny artykuł na temat „Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina, „Marzenia Celta” Mario Vargasa Llosy czy ukazującej się właśnie na rynku powieści „Puls”, nominowanego w tym roku do Nagrody Brookera Juliana Barnesa.
Warto przeczytać również wywiad z Umberto Eco na temat teorii spiskowych. „W księgarniach specjalizujących się w okultyzmie – mówi pisarz – Dan Brown kupował to samo co ja, gdy pisałem „Wahadło Foulaulta”. Tyle, że ja nie potraktowałem tego poważnie.”
Na deser pozostaje tekst Łukasza Orbitowskiego „Skandynawski kryminał przewidział Brewika” oraz rozważania Krzysztofa Vargi o związkach nazizmu z popkulturą. A to nie wszystko, dlatego tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z magazynem gorąco do tego zachęcamy. Nasze wrażenia z lektury opiszemy szczegółowo wkrótce.

Niedawno ukazał się również nowy numer „CZASU KULTURY” zatytułowany „Dziś Albania!”. Czasopismo w całości poświęcone jest prezentacja eseistyki i literatury Albanii (wszystkie teksty są pierwodrukami w języku polskim). Oprócz poezji w numerze między innymi opowiadania Fatosa Kongoli i Ylljeta Aliçki.

Jeśli zaś chodzi o tygodniki opinii, te o literaturze wyraźnie napisały mniej.

W „NEWSWEEKU” Cezary Michalski w artykule „Lektura jako tortura” drąży odwieczną polską bolączkę – listę szkolnych lektur. Oprócz tego na łamach gazety znajdziemy fragment najnowszej, mającej ukazać się w październiku powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”.

Tygodnik „FORUM” zamieścił przedruk rozmowy Güntera Grassa z izraelskim historykiem, Tomem Segevem na temat służby pisarza w Waffen SS.

Ostatnia w tym tygodniu, godna odnotowania jest „POLITYKA”. Jacek Dehnel w swojej stałej rubryce pisze o Huguette Clark. Znaliście ją? My też nie i dlatego polecamy się z tekstem zapoznać.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa