banner ad

Od wtorku w sprzedaży wiosenne „Książki. Magazyn do czytania” z Vladimirem Nabokovem na okładce

26 kwietnia 2021

We wtorek 27 kwietnia do sprzedaży trafi wiosenny numer „Książek. Magazynu do czytania”. Czy w czasach #MeToo można czytać „Lolitę” Nabokova bez poczucia winy? Za co Julian Tuwim cenił Bolesława Leśmiana? M.in. o tych kwestiach oraz ich związku ze światem literatury będzie można przeczytać w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika.

Bohaterem okładki wiosennego numeru jest Vladimir Nabokov, którego powieść „Lolita” od dziesięcioleci wpisana jest w kanon literatury pięknej. Kreśląc portret rosyjskiego pisarza, Ewa Stusińska zastanawia się czy współcześnie – w czasach #MeToo i kolejnych skandali seksualnych – da się nadal czytać jego najbardziej znaną książkę z czystym sumieniem.

Na uhonorowaną Bookerem powieść „Shuggie Bain” musimy poczekać do 16 czerwca, kiedy to książka ukaże się w księgarniach nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w przekładzie Krzysztofa Cieślika. Ignacy Karpowicz i Juliusz Kurkiewicz zdążyli już porozmawiać z autorem na jej temat, czego efektem jest zamieszczony w gazecie wywiad.

W dwumiesięczniku będzie można przeczytać także m.in. tekst Jacka Dukaja o współczesnym wymiarze „Diuny” Franka Herberta i o tym, czy technologia sama zdeterminuje kierunek historii – czyli kwestiach z książki, które nie są do zekranizowania.

Poznamy również nowe gorące nazwisko z Ameryki. Czy 33-letni poeta urodzony w Sajgonie może napisać wielką amerykańską powieść? Okazuje się, że tak. Ocean Vuong, autor „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” wyjaśnia to w rozmowie z Natalią Szostak.

Ponadto w numerze: wywiad Michała Nogasia z ikoną amerykańskiego feminizmu Vivian Gornick, artykuł Aleksandry Boćkowskiej o wznawianiu klasyki w ładnych okładkach, portret Bolesława Leśmiana autorstwa Małgorzaty I. Niemczyńskiej, tekst Marka Bieńczyka o Kazimierzu Malewiczu zainspirowany nową książką Marcina Wichy „Kierunek zwiedzania”, fragment reportażu Magdaleny Grzebałkowskiej „Wojenka” i jeden z najsłynniejszych wierszy Adama Zagajewskiego – „Anteny w deszczu”.

W wydaniu nie zabraknie stałego dodatku „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, w którym młodzi czytelnicy znajdą listę najciekawszych wiosennych lektur polecanych przez Biserkę Čejović, a ich rodzice dowiedzą się m.in. jak opowiedzieć „Wojnę i pokój” w 12 słowach oraz czy przemycać w książkach dla najmłodszych historię sztuki.

Kwietniowe „Książki. Magazyn do czytania” wraz ze stałym dodatkiem dla dzieci i młodzieży liczą 134 strony. W punktach sprzedaży prasy numer będzie dostępny od 27 kwietnia w cenie 15,99 zł.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa