Najnowszy numer „Książek. Magazynu do Czytania” z Andrzejem Sapkowskim na okładce w sprzedaży od 11 lutego
Dlaczego Andrzeja Sapkowskiego i Olgę Tokarczuk świat docenił właśnie teraz? Co czytać zimą i wczesną wiosną? Prócz odpowiedzi na te i inne pytania w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania” ukaże się wyjątkowy wywiad z autorem „Wiedźmina” oraz opowiadanie Małgorzaty Rejmer, napisane specjalnie do stałego dodatku magazynu „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”. Pierwszy tegoroczny numer dwumiesięcznika w sprzedaży już od 11 lutego.
W „Książkach. Magazynie do czytania” wybitny literaturoznawca Ryszard Koziołek ? po wielkim międzynarodowym sukcesie powieści Sapkowskiego i serialu „Wiedźmin” oraz otrzymaniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk ? zastanawia się, dlaczego opowieści właśnie tych dwojga polskich pisarzy fascynują czytelników na świecie. Przy okazji Sapkowski udziela periodykowi jednego z nielicznych wywiadów. „Czy sukces jakiegoś pisarza może zmienić postrzeganie kraju? Zalecałbym wyzbyć się megalomanii” ? stwierdza twórca Geralta i wyjawia, jak mu się podobał „Wiedźmin” Netfliksa.
W numerze znajdziemy też wywiad Juliusza Kurkiewicza z Ottessą Moshfegh, autorką głośnej książki „Mój rok relaksu i odpoczynku” opowiadającej o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości życia pomimo tego, że na pozór wszystkie okoliczności sprzyjają dobrej i wygodnej przyszłości bohaterki. „Literatura wymaga absolutnej koncentracji i poświęcenia. I obojętności względem tego, co inni powiedzą – nieliczenia lajków” ? wyznaje pisarka w rozmowie.
2020 rok został ustanowiony przez sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda. Do księgarń trafiła już z tej okazji „nowa” publikacja pisarza, „Alfabet Tyrmanda”, opracowana na podstawie znanych i dotychczas niedostępnych w książkowym obiegu materiałów. W „Książkach. Magazynie do czytania” Krzysztof Varga tłumaczy, dlaczego autor „Złego” był wyjątkowym pisarzem i dlaczego warto znać jego książki.
„Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której wszyscy zaczniemy wchodzić z uśmiechem do komory gazowej, bo w mediach społecznościach rozejdzie się wiadomość, że tak należy” ? twierdzi Dubravka Ugrešić. W rozmowie z Łukaszem Grzymisławskim chorwacka pisarka wyjaśnia, dlaczego nasz świat idzie w złym kierunku.
„Jego programy były wczesną wersją coachingu. W pełnym nienawiści uniwersum współczesnego YouTube’a jawi się jako poczciwy humanista” ? pisze o Anatoliju Kaszpirowskim Olga Drenda. Autorka inspirowała się biografią tego słynnego telewizyjnego uzdrowiciela ? „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy” napisaną przez Gabriela Michalika. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 12 lutego, a tymczasem w najnowszym numerze dwumiesięcznika Drenda rozważa fenomen popularności radzieckiego hipnotyzera w Polsce na początku lat 90. i wyjaśnia, dlaczego dziś powinien budzić bardziej sympatię niż zażenowanie.
Poza tym w „Książkach. Magazynie do czytania”: Wojciech Orliński, czytając „Rynek i ratusz. O ukrytej sieci powiązań, która rządzi światem” szkockiego historyka Nialla Fergusona, sprawdza, w które teorie spiskowe warto wierzyć; Weronika Murek opowiada historię pierwszej noblistki Selmy Lagerlöf, a Jerzy Jarniewicz analizuje życiorys amerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina. Dodatkowo, w lutowym wydaniu będzie można przeczytać: artykuł Katarzyny Wężyk o baby boomersach, czyli rodzicach, którzy zostawili dzieciom gorszy świat niż zastali, a także wywiad Michała Nogasia z Dominiką Słowik, tegoroczną zdobywczynią literackiego Paszportu „Polityki”. Tymczasem w stałym dodatku „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych” ukaże się m.in. niezwykła opowieść Małgorzaty Rejmer adresowana do starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pierwsze w tym roku wydanie „Książek. Magazynu do czytania” dostępne będzie m.in. w punktach sprzedaży prasy od 11 lutego w cenie 13,99 zł. Dwa dni po ukazaniu numeru, w czwartek 13 lutego o godz. 19:00, odbędzie się pierwszy wieczór z redakcją pisma w Klubie Komediowym w Warszawie. Spotkania w tej formie będą odbywać się przez cały rok, za każdym razem dwa dni po ukazaniu aktualnie najnowszego numeru. Podczas wydarzeń wybrane fragmenty dwumiesięcznika: wywiady, recenzje oraz wydawnicze rekomendacje będą materiałem wyjściowym do scen, które zagrają improwizatorzy Klubu Komediowego. Bilety na spotkanie można kupić na stronie klubu.
TweetKategoria: prasa