Masłowska, Eugenides, Franaszek i Chabon w nowym wydaniu dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”

24 kwietnia 2018


We wtorek, 24 kwietnia, na rynku ukazał się najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania”, na którego okładce ? jak zawsze rysowanej przez Piotra Chatkowskiego ? znalazł się portret Doroty Masłowskiej. W tym numerze dwumiesięcznika czytelnicy znajdą m.in. wywiady z Andrzejem Franaszkiem oraz dwoma czołowymi amerykańskimi pisarzami ? Jeffreyem Eugenidesem i Michaelem Chabonem.

W najnowszym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” znalazły się aż cztery pasjonujące wywiady. „Zaczęło mi się wydawać, że Polska jest mężczyzną, młodym, silnym i głupim. Coraz głupszym, z coraz brzydszymi tatuażami” ? te być może kontrowersyjne dla niektórych słowa wypowiada Dorota Masłowska w rozmowie z Natalią Szostak, podczas której opowiada o swojej najnowszej książce, „Inni ludzie”. Hip-hopowy poemat ukaże się już wkrótce ? po długim majowym weekendzie ? nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Donata Subbotko rozmawia z Andrzejem Franaszkiem o wielkiej biografii wielkiego poety, czyli jego dwutomowej książce o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. „Wzorce polskiej kultury, które wymagają od młodego mężczyzny, żeby zginął w obronie ojczyzny, były dla Herberta tak ważne, że nie potrafił przyznać, iż koleje jego losu przebiegały inaczej” ? opowiada autor książki.

Na pytania dziennikarzy odpowiadają również dwaj amerykańscy pisarze ? Juliusz Kurkiewicz wybrał się do Jeffreya Eugenidesa, a Łukasz Grzymisławski przepytywał w Los Angeles Michaela Chabona. Szczególnie polecamy drugą z tych rozmów, ponieważ o autorze i jego najnowszej powieści „Poświata” będziemy jeszcze sporo pisać na naszym portalu.

Warto też przeczytać rozmowę Sylwii Chutnik z Gabrielem Tallentem, autorem budzącej sprzeciw powieści „Moja najdroższa”. „Literatura pełna jest trupów kobiet, bo nasza kultura lepiej toleruje martwe dziewczyny, niż te, które przeżyły przemoc czy traumę. Dlatego maltretowałem Turtle z premedytacją” ? mówi pisarz.

Ponadto, w nowym numerze magazynu czytelnicy znajdą m.in. recenzje nowych książek Barnesa i Masłowskiej, zbiorów opowiadań Eugenidesa i Tokarczuk, a także wiersze Krzysztofa Siwczyka i Elizabeth Bishop. Wojciech Nowicki sportretował (złośliwie) słynną fotografkę Annie Leibovitz (a przy okazji polecił najciekawsze książki dla wielbicieli fotografii), zaś Katarzyna Wężyk opowiadziała (z anegdotami) o historii egzystencjalizmu, najbardziej seksownej filozofii XX wieku. Literacką klasykę w komiksie interpretuje tym razem Jan Koza. O tym „Co czyta świat” czytelnicy dowiedzą się z felietonów Natalii Szostak i Macieja Jarkowca, a Michałowi Nogasiowi „Przy biurku” o swojej pracy opowiada reporterka Magdalena Grzebałkowska, która właśnie wydaje biografię Krzysztofa Komedy.

W numerze nie zabraknie również stałych pozycji: rubryki „Czytelnicy recenzują”, „Plotek z wyższej półki”, „Kalendarium Literackiego Jolki Literackiej” czy „Wydawcy Polecają”. Najnowsze wydanie „sponsoruje” Kurt Vonnegut – Małgorzata I. Niemczycka przedstawia jego sylwetkę, a cytaty pisarza, rozsiane po całym numerze, stanowią swoisty komentarz do tekstów.

Nowe wydanie „Książek, Magazynu do czytania” ukazało się w cenie 11,99 zł. Gazeta jest dostępne m.in. w punktach sprzedaży prasy.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: prasa