Marcowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania” z Jonathanem Littellem na okładce

19 lutego 2019


Tajemnice Sylvii Plath, okoliczności powstania „Internatu” Serhija Żadana oraz nowa powieść Houellebecqa ? te oraz wiele innych tematów można znaleźć w najnowszych „Książkach. Magazynie do czytania”. Wydanie dostępne jest w sprzedaży od dzisiaj. To pierwszy numer pisma pod kierownictwem Juliusza Kurkiewicza, nowego redaktora naczelnego.

Bohaterem okładki najnowszego wydania „Książek. Magazynu do czytania” ? narysowanej przez Piotra Chatkowskiego ? jest słynny skandalista Jonathan Littell. Punktem wyjścia rozmowy Katarzyny Bielas z artystą jest jego najnowsza książka „Stara historia. Nowa wersja”, która ukaże się na rynku 13 marca.

W numerze można też przeczytać, co łączy Michela Houellebecqa i Jezusa, a przyczynkiem do rozważań jest nowa powieść pisarza, „Serotonina”, której polski przekład jako pierwsza miała możliwość przeczytać Joanna Tokarska-Bakir.

Co znajduje się w listach wysłanych przed samobójstwem przez Sylvię Plath do terapeutki? Czy mąż amerykańskiej pisarki, Ted Hughes, rzeczywiście był takim potworem, jak go malują? Odpowiedzi na te pytania spróbuje udzielić Natalia Szostak, a okazją do tego jest wznowienie po latach powieści „Szklany klosz”.

Ignacy Karpowicz i Juliusz Kurkiewicz odwiedzili na odludnej plebanii na końcu świata Sebastiana Barry’ego i porozmawiali z nim o najnowszej powieści „Dni bez końca”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa W.A.B.

Ponadto w numerze Katarzyna Wężyk przepytuje Imogen Hermes Gowar, autorkę świetnego debiutu „Syrena i pani Hancock”, Janusz Rudnicki wyjaśnia, dlaczego warto dziś czytać austriackiego klasyka Josepha Rotha, Serhij Żadan opowiada, jak powstawał jego najnowszy thriller wojenny „Internat”, natomiast Anna S. Dębowska zdradza, co wspólnego ma opera z „Harrym Potterem” i „Gwiezdnymi wojnami”.

W dodatku o książkach dla dzieci i młodzieży czytelnicy znajdą złotą dziesiątkę książek o empatii, historię narodzin Kubusia Puchatka oraz rozmowę z edukatorką seksualną Kathariną von der Gathen o trudnych pytaniach zadawanych przez dzieci.

Marcowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania” to pierwszy numer magazynu pod nowym kierownictwem. Redaktorem naczelnym dwumiesięcznika został Juliusz Kurkiewicz, związany z pismem od początku jego istnienia. Od 2018 roku był jednym z dwóch zastępców redaktora naczelnego ? Pawła Goźlińskiego, który pozostaje w radzie programowej „Książek. Magazynu do czytania”. Drugi zastępca, Łukasz Grzymisławski, pozostaje na swoim stanowisku. W latach 2010-2015 Juliusz Kurkiewicz był też sekretarzem Literackiej Nagrody Nike.

„’Książki. Magazyn do czytania’ będą nadal tworzone przez ten sam sprawdzony przez lata zespół podzielający wiarę, że niektórzy Polacy tak ja my kochają świetne książki i że będą ich czytać coraz więcej. Cel też się nie zmienia: tworzyć największe pismo literackie w Polsce, korzystając z talentów najlepszych pisarzy i dziennikarzy w tym kraju; każdy numer ma być ekscytujący, zaskakujący i niepozbawiony poczucia humoru” ? komentuje zmiany nowy redaktor naczelny Juliusz Kurkiewicz.

Najnowsze wydanie dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania” ukazało się dzisiaj, tj. 19 lutego, w cenie 11,99 zł. Numer dostępny jest m.in. w punktach sprzedaży prasy.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa