„Literadar” powraca w nowej formule
Po ponad rocznej przerwie ukazał się nowy numer magazynu „Literadar” w rozszerzonej popkulturowej formule. Teraz w jednym z lepiej prowadzonych czasopism literackich dostępnych za darmo do czytania w sieci przeczytać będzie można nie tylko o nowościach książkowych, ale i o najnowszych filmach i grach. „Literadar. Magazyn o książkach” zmienił się w „Literadar. Skład popkultury”.
„Literatura dostarcza fabuł filmom i serialom, te wspierają literaturę, czyniąc ją rozpoznawalną dla wszystkich. Gry wideo czerpały z tej skarbnicy tylko po to, by teraz zacząć powoli spłacać dług. Wizualnie są coraz bardziej filmowe, a ich fabuły coraz bardziej książkowe” – pisze o zmianie nazwy i rozszerzeniu tematyki miesięcznika redaktor naczelny Piotr Stankiewicz. „Zawsze i wszędzie, nawet obudzony ze snu potrafię wymienić najważniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Niby można tego oczekiwać od jako tako wykształconego człowieka, ale? Pamiętam ich dzięki zapamiętanym w dzieciństwie imionom Żółwi Ninja: Rafaello, Donatello, Michelangelo i Leonardo. Opłacało się oglądać bajki! Cały świat kupuje bilety na filmy o Spidermanie, Batmanie i całej masie trykotowych macho. Jeszcze niedawno, w dalekiej Ameryce, kochali ich chłopcy, których specjalnością była skłonność do cukrzycy lub astmy oraz do nurkowania głową w szkolnym sedesie. Lisbeth Salander, której Mario Vargas Llosa wróży literacką nieśmiertelność, już na zawsze otrzymała twarz Rooney Mary. Książka ’Pięćdziesiąt twarzy Greya’ będzie niedługo ekranizowana i jest to jedna z najbardziej oczekiwanych premier. Mało kto czyta już Iana Fleminga, ale ekranizacje jego książek znają wszyscy. Okładki filmowe sprzedają się lepiej vide najnowsze wydanie 'Carrie’. Gry komputerowe posiłkując się książkami i filmami, same stają się inspiracją i kanwą fabuł”.
Oczywiście nie oznacza to, iż w odświeżonej formule „Literadaru” nie znajdziemy materiałów odnoszących się bezpośrednio do literatury. W najnowszym numerze przeczytamy m.in.: artykuł o spadkobiercach Lovecrafta ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy korzystają z jego spuścizny posługując się słowem pisanym, obszerne wspomnienia o zmarłych niedawno Joannie Chmielewskiej i Edmundzie Niziurskim, relację z 17. Targów Książki w Krakowie, wywiad z Łukaszem Malinowskim, autorem powieści „Skald. Karmiciel Kruków”, a także przegląd nowości książkowych.
Wydawane przez BiblioNETkę pismo można czytać i podbierać za darmo z serwisu Calaméo. Nawigację ułatwia podlinkowany spis treści. Najnowszy numer „Literadaru” możecie pobrać klikając tutaj.
TweetKategoria: prasa