„Książki. Magazyn do czytania” z nowymi rubrykami w sprzedaży od 22 lutego

17 lutego 2022

W najbliższy wtorek, 22 lutego, do sprzedaży trafi pierwsza tegoroczna odsłona dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. Zawierać będzie m.in. portret patronki roku 2022 i bohaterki okładki numeru – Marii Konopnickiej, mały przewodnik po twórczości Toni Morrison, a także nowe rubryki.

W pierwszym w tym roku wydaniu dwumiesięcznika redakcja zachęci wszystkich do bliższego zapoznania się z Marią Konopnicką – jej twórczością oraz barwnym życiorysem. O prawdziwych losach poetki i zarazem patronki roku 2022 opowiedzą na łamach magazynu autorka jej portretu Małgorzata I. Niemczyńska oraz pracująca nad jej biografią reporterka Magdalena Grzebałkowska.

Konopnicka stała się również twarzą najnowszego numeru dwumiesięcznika. Redakcja „Książek. Magazynu do czytania” umieściła na okładce najsłynniejsze zdjęcie pisarki, „odmłodzone” dzięki jednej z aplikacji i „unowocześnione” za sprawą korony z dredów. „Czemu nie, wszak była buntowniczką!” – wyjaśnia we wstępniaku redaktor naczelny Juliusz Kurkiewicz.

W numerze czytelnicy znajdą m.in. sylwetkę Mike’a Nicholsa – jednego z najlepszych reżyserów w historii Hollywoodu, który przez cztery dekady stworzył m.in. „Absolwenta”, „Pocztówki znad krawędzi” czy „Anioły w Ameryce” i cztery razy współpracował z Meryl Streep. Warto też zapoznać się z portretem Toni Morrison – pierwszej czarnoskórej kobiety, która dostała literacką Nagrodę Nobla. Razem z opowieścią o jednej z najwybitniejszych pisarek amerykańskich w magazynie ukaże się przewodnik po jej twórczości.

Ponadto w „Książkach. Magazynie do czytania” znaleźć będzie można nowe rubryki, które na stałe zagoszczą na łamach pisma. W „Co nas zachwyca, a co nie” autorzy będą wybierać oraz recenzować najważniejsze nowości z rynku wydawniczego. W pierwszej odsłonie sekcji znajdzie się m.in. omówienie reportażu Anny Bikont „Cena”, autobiografii Andrzeja Muszyńskiego „Dom ojców”, powieści autorstwa Lauren Groff „Wyspa kobiet” oraz dramatu Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie”.

Natomiast w nowym dziale pt. „Etyczka” filozofka Magdalena Środa odpowiadać będzie na rozterki moralne czytelników „Książek. Magazynu do czytania”. „Istnieje wiele teorii etycznych, żadna z nich nie rozwiązuje naszych problemów w sposób ostateczny: każda jednak formułuje normy, daje racje i wskazówki dotyczące tego, jak żyć i jak rozwiązywać dylematy moralne. Warto korzystać z tej wiedzy, tak jak warto, chodząc po obcym terenie, mieć przy sobie mapę i umieć czytać drogowskazy. Etyka jest wiedzą, która dostarcza takich drogowskazów; dzięki nim łatwiej podejmować decyzje, choć niekoniecznie trzeba chodzić po drogach, które wskazują. Jeśli macie jakiś problem moralny, skorzystajcie – za moim pośrednictwem – z tej wiedzy” – zachęca Środa.

Redakcja magazynu poleca również teksty: „Jak pokochać biletomat”, w którym Emilia Dłużewska odpowiada, dlaczego budowanie zaufania między człowiekiem i maszyną jest dziś kluczową „zagwozdką” designu; „Nie lubię poniedziałków”, którego autor Maciej Jarkowiec zastanawia się, dlaczego siedmiodniowy tydzień zawojował świat oraz „Nakarmić dziatwę perwersją”, w którym Jacek Podsiadło zastanawia się, dlaczego na listę lektur szkolnych trafiła książka Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, będąca pochwałą kolaboracji, wyzysku i okrutnego traktowania zwierząt.

Na łamach numeru Renata Lis wyjaśni także, o co oskarżają Polskę przedstawiciele społeczności LGBTQ+. Za sprawą tysiącstronicowej antologii wspomnień osób nieheteronormatywnych, która 25 marca trafi do księgarń, eseistka tłumaczy, jak „tęczowi” ludzie własnym językiem i na własnych warunkach zeznają przeciwko Polsce. Z kolei Katarzyna Boni wybierze się w przeszłość z antropologiem Davidem Graeberem i archeologiem Davidem Wengrowem, którzy są autorami dzieła „The Dawn of Everything” („U zarania wszystkiego”) na nowo opowiadającego historię ludzkości. Reporterka sprawdzi, jakie były pomysły ludzi prehistorycznych na społeczeństwo i które z nich pomogą uratować naszą przyszłość.

Pierwsze tegoroczne wydanie „Książek. Magazynu do czytania” wraz ze stałym dodatkiem „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych” liczy 142 strony. W punktach sprzedaży prasy numer będzie dostępny od 22 lutego w cenie 17,99 złotego.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa