„Książki. Magazyn do czytania” od teraz dwumiesięcznikiem. W nowym numerze premiera opowiadania Olgi Tokarczuk

19 lutego 2018


Już jutro ? we wtorek, 20 lutego ? na rynku ukaże się nowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania”, pierwsze w formule dwumiesięcznika. Na okładce pojawi się Małgorzata Szejnert, ceniona reporterka, której książka „Wyspa Węży” ukaże się już w marcu. W numerze czytelnicy znajdą też premierowe opowiadanie Olgi Tokarczuk „Wizyta” ze zbioru „Opowiadania bizarne”, który będzie miał swoją premierę w kwietniu.

W numerze o zapowiadanej książce Małgorzaty Szejnert pisze redaktor naczelny Paweł Goźliński. Michał Nogaś i Natalia Szostak przepytają słynne nowojorskie małżeństwo literackie ? Paula Austera i Siri Hustvedt, zaś Dorota Wodecka pyta Joannę Tokarską-Bakir o jej książkę poświęconą pogromowi kieleckiemu, która może wstrząsnąć Polską. Wojciech Orliński opowiada historię fake newsów, a Łukasz Pilip kreśli portret Wojciecha Chmielarza, najlepszego rzemieślnika wśród autorów polskich kryminałów, zaś Wiktor Jerofiejew pisze o Władimirze Putinie przed wyborami w Rosji.

Oprócz stałych rubryk, w dwumiesięczniku pojawią się nowe propozycje redakcji. W każdym numerze wybitni rysownicy tworzyć będą komiksowe wersje literackiej klasyki ? jako pierwszy Maciej Sieńczyk po swojemu rysuje „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W każdym wydaniu magazynu pojawi się też poezja ? cykl rozpoczną wiersze Justyny Bargielskiej i Stanisława Barańczaka. Natomiast w cyklu „Powieść telewizyjna” redakcja przyjrzy się serialom ? Katarzyna Wężyk sprawdzi, czy najgłośniejszy serial sezonu, „Modyfikowany węgiel”, skrywa rewolucyjne przesłanie. O tym „Co czyta świat” czytelnicy dowiedzą się z felietonów Katarzyny Wężyk , Łukasza Grzymisławskiego i Natalii Szostak, a Michałowi Nogasiowi „Przy biurku” o swojej pracy opowiadać będą znani pisarze ? jako pierwszy ? reporter Wojciech Jagielski, chociaż nie słynie z pracy „przy biurku”.

Każde wydanie „Książek” będzie miało swojego intelektualnego „sponsora numeru” ? zawsze będzie to znacząca postać ze świata literatury. Najnowsze „Książki” „sponsoruje” Susan Sontag. Małgorzata I. Niemczycka przedstawi jej sylwetkę, a cytaty z Sontag, rozsiane po całym numerze, będą stanowić swoisty komentarz do tekstów.

W styczniu redakcja zachęcała też swoich czytelników do współtworzenia magazynu, ogłaszając konkurs na recenzje. Tak powstała rubryka „Czytelnicy recenzują”, w której od nowego numeru będą pojawiać się najciekawsze opinie nadesłane przez czytelników.

Wydanie „Książek. Magazynu do czytania” w nowej formule ukaże się w objętości 108 stron i w cenie 11,99 zł. Pismo będzie dostępne m.in. w punktach sprzedaży prasy.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa