„Książki. Magazyn do czytania” – nowy numer już w sprzedaży

2 marca 2012

Do sprzedaży na stoiskach prasowych trafił najnowszy, czwarty numer czasopisma „Książki. Magazyn do czytania” wydawanego przez Agorę.

Jak wyznał redaktor magazynu, Łukasz Grzemisławski, na okładce znalazł się Balzac w czapce kucharskiej, gdyż „pisanie o jedzeniu przed Balzakiem było we Francji w złym tonie, a po Balzaku ukazała się światu Francja jaką znamy. Francja – ojczyzna serów, wina oraz wielkiego jedzenia”.

O tajemnicach francuskiej kuchni przed Balzakiem i po nim oraz o jej związkach z władzą i pieniędzmi pisze w numerze Wojciech Nowicki. Pozostając w tematyce kulinarnej, na kartach magazynu znajdziemy również przepisy z najlepszych powieści europejskich, które zebrał i opracował Bogusław Deptuła. Teraz nie będziemy już mieli problemu ze zrobieniem magdalenek Prousta, makaronu Lampedusy, bulionu Huysmansa, kanapki Allena i czekolady Colette.

Ponadto w numerze:

Książki na braczek rzucony na rynek: Konsumpcjo umiłowana! Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Ameryka odpowiada na kryzys i tęskni za rajem rozpasania.

Szczygieł zostaje patriotą: Polak we mnie zmartwychwstał – wyznaje Naczelny Czechofil Kraju.

Moda – maszyna do podtrzymywania sensu: A jeśli cały jej pusty blichtr jednak zaspokaja najgłębsze potrzeby ludzkości?

O dyskretnym uroku luksusu: A ściślej – o iluzji, którą kusi świat wielkich marek, pisze Marek Bieńczyk.

Hrabia Esterházy strzela bramki: Z najsłynniejszym węgierskim pisarzem o światopoglądowej wojnie domowej rozmawia Piotr Buras.

Nirwana Terzaniego: Jak żył i umarł włoski reporter nr 1, pisze Miłada Jędrysik.

Wojak Szwejk idzie do banku: Czy da się wytłumaczyć wyzwania stojące przed Wall Street, sięgając do Starego Testamentu, Platona i Kanta?

Nowe opowiadanie Etgara Kereta: Premierowy utwór wybitnego izraelskiego pisarza z tomu, który ukaże się w Polsce wiosną. „Jakie jesteś zwierzę?”

Rudnicki czyta, jak zostaje się papieżem: Od miejsca urodzenia Ratzingera (Marktl) do miejsca narodzin Hitlera (Braunau) jest 30 km. A ile jest z Wadowic do Oświęcimia? No właśnie. Ukazują się wspomnienia brata Benedykta XVI.

Spielberg królowej Wiktorii: Był twórcą kultury masowej, zanim pojawiły się środki masowego przekazu. O 200-latku Charlesie Dickensie pisze Jerzy Jarniewicz.

Jeden dzień z życia pisarza: O której wstawał Chandler, co pił Lowry, jak podróżował Iwaszkiewicz, jaką metodę ma Pynchon, co oglądał Białoszewski w Nowym Jorku, czego Joyce szukał na dworcach.

Człowiek, który był tekstem: Wszystko, czego się tknął, stawało się czystą literaturą. O wydanym po 30 latach „Tajnym dzienniku” Mirona Białoszewskiego pisze Tadeusz Sobolewski.

Kochasz dzieci, to je postrasz: O pożytkach z makabresek dla dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ponurej tradycji anglosaskiej, pisze Michał Rusinek.

Pochwała kruka i wrony: Nikt ich nie lubi przez Żeromskiego, a przecież spośród ptaków tylko one potrafią się bawić – pisze Adam Wajrak.

Bestia ubita! Z Krzysztofem Bartnickim, który przełożył najtrudniejszą książkę świata – „Finneganów tren” Jamesa Joyce’a – rozmawia Katarzyna Bielas.

Bóg, orgazm, ojczyzna: Maria Nurowska, najpopularniejsza na świecie polska pisarka, to królowa łatwych pocieszeń.

Mordor nasz codzienny: Powieść telewizyjna na czas zwolnień w korporacjach, czyli Krzysztof Varga o nowym serialu „Iluminacja”.

A także: premiery na wiosnę; książki m.in. Sebalda, Updike’a, Stasiuka, Sobolewskiego i Tokarczuk; 50 książek, które czyta świat; najważniejsze nowości z Europy i obu Ameryk; krzyżówka i rebusy; tytuły powieści zaszyfrowane w hasłach Joanny i Jana Gondowiczów oraz rysunkach Jacka Gawłowskiego; lista bestsellerów „Gazety Wyborczej”, czyli co w ostatnim kwartale czytali Polacy. Literatura piękna, faktu i dla dzieci.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa